Edgar Miles Bronfman urodził się w rodzinie żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej w Montrealu w 1929 roku. Amerykańskie obywatelstwo uzyskał w 1959 roku. Po śmierci ojca w 1971 roku stanął na czele koncernu branży alkoholowej, Seagram's, przejętego przez rodzinę Bronfmanów pod koniec lat 20. XX wieku.

Na stanowisku prezesa Światowego Kongresu Żydów (WJC) zastąpił Philipa Klutznicka, który ustąpił w 1979 roku w związku z nominacją na ministra handlu USA. Bronfman kierował kongresem do 2007 roku.

Pod jego kierownictwem WJC m.in. wywalczył w sądach wysokie odszkodowania dla rodzin ofiar Holokaustu, których majątki, zrabowane przez hitlerowskie Niemcy, były blokowane w bankach szwajcarskich. Za jego prezesury Kongres USA nasilił naciski na Związek Radziecki w kwestii poluzowania restrykcji emigracyjnych dla tamtejszych Żydów. Bronfman wspierał także kampanię na rzecz ujawnienia nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ogólnego ONZ i prezydenta Austrii Kurta Waldheima.

W 1982 roku, jako pierwszy przedstawiciel organizacji żydowskiej, przemawiał na forum ONZ. W czasie specjalnej sesji poświęconej rozbrojeniu Bronfman oświadczył, że "światowy pokój nie może tolerować żadnego zaprzeczenia prawomocności Izraela ani innego państwa narodowego".

Bronfman został uhonorowany w 1999 roku przez ówczesnego prezydenta USA  Billa Clintona najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym - Medalem Wolności w uznaniu za "zapewnienie  podstawowych praw Żydom na całym świecie".