Pierwszym gościem był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Porozmawiamy o najniższym od blisko ćwierćwiecza bezrobociu i czy rzeczywiście powinniśmy się z niego cieszyć.
Mamy najlepsza sytuacje na rynku pracy od ćwierćwiecza.
Same statystyki nie odzwierciedlają sytuacji na rynku pracy- mówi wiceminister Stanisław Szwed, dodając, że najważniejsze by były dobre miejsca pracy.
Brak rąk do pracy spowalnia rozwój polskich firm oraz polskiej gospodarki.
Plan Morawieckiego będzie zawierał elementy wspierania polskich firm. Także obniżenie wieku emerytalnego nie uderzy w rynek pracy. Wczesna emerytura ma być dobrowolna.
Czy polskie firmy podbiją światowy rynek drukarek 3D – zapytam Przemysława Kazanowskiego, prezesa spółki 3D Kreator.
Polska staje się światowym potentatem produkcji drukarek 3D.
Drogą do sukcesu jest teraz znalezienie zastosowania dla drukarek 3D - mówi Przemysław Kazanowski.
Sukces producentów drukarek 3D to efekt polskiej przedsiębiorczości.
Rynek drukarek 3D rozwija się dynamicznie. - Polskie firmy są w stanie dotrzymać kroku światowym producentom - mówi kazanowski. Ten rynek jest strasznie chłonny. Polskie produkty trafiają m.in. na rynek szwajcarski, grecki, holenderski a ostatnio także amerykański.
3D Kreator nie ma tez problemów z finansowaniem, korzysta m.in. z dofinansowania. - Na razie nie czujemy wsparcia państwa - mówi Kazanowski. - Marze by także w Polsce pojawił się program "drukarka 3D w każdej szkole" - mówi prezes 3D Kreator i dodaje, że chętnie wyposaży każdą szkołę w takie urządzenie.
A na koniec Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności opowie nam o imponującej ekspansji polskich artykułów spożywczych w Europie i jak próbuje się ją za granicą zablokować.
Czy Polska karmi Europę?
- Można tak powiedzieć. Aczkolwiek najbardziej karmimy Niemców - podkreśla Andrzej Gantner. Mamy dobre produkty w dobrych cenach: drób, słodycze, pieczarki i maliny.
Jesteśmy też reeksporterem łososia oraz bananów. Polska stała się przetwórcą towarów spożywczych importowanych.
Dobrze sobie radzą także polskie piwa regionalne.
Wciąż nasze produkty konkurują nie jakością a ceną - podkreśla Gantner, dodając, że polskie produkty są doskonałe jakościowo, ale za mało inwestują w markę. Nie wspiera ich niestety tez państwo i m.in. wydziały handlowe polskich ambasad.
Polskiej żywności szkodzi czarny PR - głównie w Czechach. Importerzy polskiej żywności są ostro kontrolowani a nawet nękanie przez służby. Protekcjonizm na rynku unijnym faktycznie istnieje - jest wprowadzany boczna furtką przez poszczególne kraje.