Reklama

Talibowie zakazują muzyki w przestrzeni publicznej

Nowa władza Afganistanu zabrania odtwarzania muzyki w przestrzeni publicznej, jako "nieislamskiej". - Mamy nadzieję, że przekonamy do tego ludzi bez wywierania na nich presji - oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mujahid.

Publikacja: 26.08.2021 15:36

Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid

Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid

Foto: AFP

amk

Mimo że od razu po przejęciu władzy w Afganistanie talibowie zapewniali, że ich rządy będą inne niż 20 lat temu,niemal natychmiast zaczęli wprowadzać nowe, restrykcyjne zasady.

Kobietom, które zapewniano, że będą mogły jak dotąd uczyć się i pracować, nakazano, by "dla bezpieczeństwa" i "na razie" pozostały w domach, przy czym rzecznik talibów podkreślał, że jest to decyzja tymczasowa.

Dziś Zabihullah Mujahid zasugerował, że "w przyszłości kobiety będą mogły wrócić do pracy, o ile będą nosić nakrycie głowy". Dodał też, że obawy, iż talibowie ponownie będą zmuszać kobiety do pozostania w domach lub zakrywania twarzy, są bezpodstawne.

Oprócz tego rzecznik talibów poinformował, że zakazuje się odtwarzania muzyki w przestrzeni publicznej, jako "nieislamskiej".

- Muzyka jest w islamie zabroniona, ale mamy nadzieję, że uda nam się przekonać ludzi, by nie robili takich rzeczy, zamiast wywierać na nich presję - powiedział Mujahid.

Reklama
Reklama

W odpowiedzi na zarzuty, że talibowie już szukają zemsty m.in. na swoich rodakach współpracujących z siłami koalicji, wykonując masowe egzekucje, rzecznik odpowiedział: - Chcemy budować przyszłość i zapomnieć o tym, co wydarzyło się w przeszłości.

Rzecznik skrytykował akcję ewakuacji, prowadzona głównie przez Amerkanów.

- Nie powinni ingerować w nasz kraj i zabierać nam zasobów ludzkich: lekarzy, profesorów i innych ludzi, których tutaj potrzebujemy. W Ameryce zostaną zmywaczami lub kucharzami. To nieludzkie - powiedział Mujahid.

Talibowie, podkreślił, wciąż mają nadzieję na dobre relacje z międzynarodową społecznością. Rzecznik stwierdził, że nowe władze Afganistanu współpracowały już ze światowymi przywódcami "w kwestiach takich jak zwalczanie terroryzmu, eliminacja opium i redukcja uchodźstwa na Zachód.

Wydarzenia
Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu T-Mobile Voice Impact Award!
Wydarzenia
Totalizator Sportowy ma już 70 lat i nie zwalnia tempa
Polityka
Andrij Parubij: Nie wierzę w umowy z Władimirem Putinem
Materiał Promocyjny
Ubezpieczenie domu szyte na miarę – co warto do niego dodać?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama