[srodtytul]Czasem słowa to zbyt wiele[/srodtytul]

W Kino.Lab trwa prezentacja najlepszych filmów 2008 r. według miesięcznika „Kino“. Dziś wieczorem warto sobie przypomnieć francuską, oryginalną animację Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda. „Persepolis“ będące historią dorastania w Iranie i oparte na komiksie Satrapi, otrzymało Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes w 2007 r.

Tam, gdzie słowo podlega cenzurze, obraz jest najważniejszy – w takich realiach wyrosła autorka. „Persepolis“ bardzo mocno oddziałuje na widza, ponieważ jego czarno-biały obraz i prosta, ale urocza i bardzo kobieca kreska mówią więcej o historii Iranu, zmodernizowaniu tego kraju przez szacha Rezę Pahlawiego, wojnie z Irakiem, dyktaturze i obecnym religijnym reżimie od artykułów i książek, które przeczytaliśmy do tej pory.

Dla skomplikowanych historycznych kolein i wybojów Marjane Satrapi znalazła idealny przekaz, bo obraz na ekranie jest nierozerwalny z samą autorką, która opowiada nam własne dzieje – dzieciństwa w huku spadających bomb i młodości na wygnaniu.

—Anna Kilian

Kino.Lab, ul. Jazdów 2,

tel. 022 628 12 71 w. 135, godz. 20.30, bilety 10 – 12 zł.

[srodtytul]Dwa dni rządów żwawego weterana rodzimego jazzu[/srodtytul]

Okazja dla fanów jazzu: dziś i jutro w klubie Tygmont króluje Jan „Ptaszyn” Wróblewski ze swym kwartetem.

To postać niezwykła. Saksofonista i kompozytor, rodem z Kalisza, profesjonalne szlify zdobył na legendarnym I Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 roku, występując w sekstecie Krzysztofa Komedy. Z tym zespołem także w roku następnym powtórzył sukces w Sopocie, koncertował na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie oraz nagrał skomponowaną przez Komedę muzykę do pierwszej krótkometrażówki Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. W 1958 roku, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił w międzynarodowej orkiestrze na festiwalu jazzowym w Newport, a potem odbył z nią trasę po Europie obok Sary Vaughan, Teddy’ego Wilsona, Sidneya Becheta.

Po powrocie do kraju grywał we wszystkich liczących się formacjach, prowadził własne zespoły jazzowe, komponował muzykę filmową, pisał piosenki dla Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Łucji Prus, Andrzeja Zauchy. Wydał kilkanaście albumów autorskich. Słynie jako jeden z najlepszych popularyzatorów jazzu w Polsce.

Dziś Ptaszyn zagra z braćmi Niedzielami: pianistą Wojciechem i basistą Jackiem oraz z perkusistą Marcinem Jarem.

—Adam Ciesielski

Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8,

tel. 022 828 34 09,

godz. 20, wstęp wolny.

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

[b]MILCZENIE LORNY [/b]

KINOTEKA

Dramat w reżyserii braci Dardenne. Młoda Albanka Lorna chce otworzyć w Belgii kawiarnię ze swoim przyjacielem. W tym celu potrzebuje dokumentów legalnego pobytu w kraju. Aby je dostać, zawiera fikcyjne małżeństwo. Pl. Defilad 1,

tel. 022 551 70 70,

godz. 17.15.

[b]Dzień, w którym zatrzymała się ziemia [/b]

Novekino Praha

Film SF z Keanu Reevesem. Na Ziemi ląduje statek kosmiczny. Ludzkość staje w obliczu zagrożenia. Na badania do doktor Helen Benson trafia Klaatu – kosmita, który wie, jak ustrzec świat przed zagładą.Ul. Jagiellońska 26,

tel. 022 343 03 00, godz. 21.

[b]Zmierzch [/b]

CINEMA

CITY ARKADIA

Ekranizacja głośnej powieści Stephanie Meyer. 16-letnia Bella przenosi się do nowej szkoły. Ma problemy z nawiązaniem znajomości z rówieśnikami. Zaprzyjaźnia się z rodziną wampirów.

Al. Jana Pawła II 82,

tel. 022 321 21 21,

godz. 21

—ul

[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]

[b]Volbeat[/b]

progresja

Jedna z najpopularniejszych duńskich kapel grająca nietypową mieszankę metalu i rockabilly w końcu zawita do naszego kraju. Możemy spodziewać się po niej niemal wszystkiego, bo – jak mówią – inspiruje się tak samo Elvisem Presleyem jak Napalm Death. Przed ich koncertem usłyszymy polski zespół Corruption.

Ul. Kaliskiego 15a, tel. 022 683 75 42,

godz. 19, bilety 50 – 60 zł.

[b]Kwartet Forum [/b]

Uniwersytet Muzyczny

Utworzony przed rokiem zespół specjalizuje się w interpretacjach dzieł kompozytorów austriackich. Usłyszymy utwory Ullmana, Eroeda i Korngolda.

Ul. Okólnik 2, godz. 19, wstęp wolny.

—igse

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

[b]DOTYK[/b]

POWSZECHNY

Intymny zapis dwóch rozmów dotykających problemu homoseksualizmu. Nie ma tu jednak haseł o prawach do miłości homoseksualnej. Jest to portret osób najbliższych, które ten fakt najboleśniej przeżywają. Ul. Zamoyskiego 20, tel. 022 818 25 16,

godz. 20.30.

[b]WIELE HAŁASU O NIC[/b]

NARODOWY

Zaskakująco pesymistyczna wizja Szekspirowskiego świata w inscenizacji Macieja Prusa to gra dworska i miłosna, w której brakuje zwycięzców. Ale aktorsko wygrywa zdecydowanie duet Patrycja Soliman i Grzegorz Małecki w rolach Beatrycze

i Benedicka.

Pl. Teatralny 3,

tel. 022 692 06 10,

godz. 19.

[b]ZALICZENIE. LEKCJA[/b]

KONSEKWENTNY

Student spotyka surową profesor, uczennica męczy się

na egzaminie u wiekowego profesora. Te upiornie zabawne spotkania to jeden z największych przebojów Konsekwentnych, demaskujący absurd nieporozumień międzyludzkich. Ul. Boleść 3,

tel. 022 635 89 64,

godz. 19.15.

—ar

[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]

[b]kamienna galaktyka[/b]

galeria krytyków pokaz

W najnowszej instalacji rzeźbiarskiej Piotr Kusch stworzył układ niewielkich kamiennych obiektów. Mają one symbolizować strukturę kosmosu. Wyrafinowana kompozycja niewidomego artysty pełna jest abstrakcyjnych kształtów.

Ul. Krakowskie Przedmieście 20/22,

tel. 022 828 31 22, wernisaż godz. 19.

[b]Echa miasta [/b]

galeria kordegarda

Pokazywany tu cykl miejskich fotografii Moniki Wiechowskiej powstał przed rokiem – podczas stypendium, na którym artystka przebywała w USA. Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17,

tel. 022 421 01 25, godz. 11 – 19.

—igse

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

[b]Wielkomilud [/b]

Teatr Baj

Tytułowy bohater opowieści to sympatyczny olbrzym, zajmujący się wędrowaniem po świecie w poszukiwaniu niezwykłych snów. Wyłapuje najpiękniejsze z nich i zanim maluchy zasną, wdmuchuje nocne marzenia pod dziecięce poduszki. Podczas

jednej z wędrówek zaprzyjaźnia się z małą mieszkanką sierocińca – Zosią. Co z tego wyniknie? Spektakl adresowany jest dla dzieci od lat pięciu.

Ul. Jagiellońska 28,

tel. 022 619 80 77, godz. 10.

[b]TańcowaŁa igła z nitką[/b]

Biblioteka dla Dzieci

i MłodzieŻy Nr 13

Dzieci mają czasem ochotę uszyć coś dla ulubionej lalki lub przyszyć naderwane ucho ukochanego misia. Żeby tego dokonać i nie powielać znanej z wiersza Jana Brzechwy sytuacji, kiedy to „nitce plączą się supełki”, należy zaprzyjaźnić się z akcesoriami do szycia. Okazją są warsztaty plastyczne, na których maluchy same zaprojektują i uszyją przytulankę. Ul. Staszica 5a,

tel. 022 632 27 52, godz. 16.

[b]Warsztaty malowania na szkle[/b]

Państwowe Muzeum Etnograficzne

Szklany wazon, porcelanowy dzbanek czy butelka o niecodziennym kształcie mogą stać się nietuzinkową ozdobą. Wystarczy tylko odrobina inwencji i znajomość technik malowania na szkle. O tym, że nie są bardzo skomplikowane, przekonają się dzieci i ich rodzice, biorący udział w warsztatach artystycznych z cyklu „Popołudnie w muzeum”.

Ul. Kredytowa 1,

tel. 022 827 76 41, godz. 16.30.

—tr

[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]

[b]ROZGRZEWAJĄCE ZUPY WĘGIERSKIE[/b]

W menu Borpince m.in. zupa gombaleves – pieczarkowa z odrobiną śmietany i z czerwoną papryką (13 zł), húsleves májgaluskával – esencjonalny rosół z warzywami i kulkami mięsnymi (13 zł), halászlé – zupa rybna (z karpiem lub sumem) serwowana w kociołku (18 zł), korhelyleves – kociołek tradycyjnego węgierskiego kapuśniaku z wędzonką (18 zł). Do każdej z zup polecamy warzywa w chrupiącej panierce, podawane z ryżem i sosem tatarskim (26 zł).

Restauracja Borpince,

ul. Zgoda 1, tel. 022 828 22 44.

[b]GORĄCE KANAPKI[/b]

Kanapka z ciemnego pieczywa z krewetkami marynowanymi w czosnku, do tego plastry pomidora i sałata lodowa (39 zł). A może plastry smażonej wołowiny zapieczone z cebulą i serem, podawane z ciemnym pieczywem, masłem czosnkowym i pomidorami (32 zł) lub grillowana pierś kurczaka w miodowo-musztardowej zaprawie, podawana w bułce sezamowej z plastrami pomidorów i majonezem jalapeno (32 zł) oto pomysły na szybki lunch. Polecamy do nich dodatki: chili con carne, fasolę w sosie BBQ, guacamole, salsę, topiony ser cheddar, ser Roquefort, pieczony czosnek.

Blue Cactus,

ul. Zajączkowska 11, tel. 022 851 23 23.

—mjl