[b]Warszawa[/b] – 2 maja obchodzono Dzień Polonii, święto 20 mln Polaków poza krajem. Na świecie jest 10 tys. organizacji polonijnych, największa to milionowy Kongres Polonii Amerykańskiej. Od 1929 r. opiekę nad Polonią sprawuje Senat RP. W tym roku przeznacza na to 75 mln zł, głównie na budowę i remonty szkół, polonijne media, pomoc socjalną. Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński wśród problemów środowisk polonijnych wymienia kłopoty z polskim szkolnictwem i pisownią nazwisk na Litwie, a na Białorusi – nieuznawanie polskiej organizacji przez władze kraju. Z kolei władze Ukrainy niechętnie patrzą na polskie szkoły i dokumentowanie historii, np. rzezi na Wołyniu. W Rosji wielu Polaków nie zna polskiego, zamiera repatriacja z Kazachstanu. Z kolei Polonia w USA, choć liczy 10 mln, nie jest wystarczająco silna politycznie, a w Niemczech 2 miliony Polaków w ogóle nie ma statusu mniejszości.
[b]Petersburg[/b] – marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i delegacja parlamentu RP spotkali się z miejscowymi Polakami z okazji Dnia Polonii. Borusewicz odznaczył Albinę Jegorową – szefową organizacji Polonia z Archangielska, wręczał Karty Polaka i otworzył polską bibliotekę przy kościele św. Stanisława. Prosił też władze Petersburga o pomoc w opracowaniu losów miejscowej Polonii po 1917 roku. Przed rewolucją w mieście mieszkało 80 tys. Polaków, z których wielu padło ofiarą stalinowskich represji.
[b]Warszawa[/b] – 6 kwietnia w wieku 84 lat zmarł prof. Andrzej Stelmachowski, doradca prezydenta ds. Polonii, w latach 1990 –2008 prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W czasie II wojny był żołnierzem AK. W 1980 roku doradzał komitetowi strajkowemu w Stoczni Gdańskiej. W latach 1989 – 1991 był marszałkiem Senatu, potem ministrem edukacji. Inicjował budowę Domów Polskich na Wschodzie i utworzenie polskiego uniwersytetu w Wilnie. Walczył o zachowanie polskiego dziedzictwa i tożsamości Polaków za granicą.
[b]Grodno[/b] – władze białoruskie nie chcą rozmawiać o ponownym zalegalizowaniu Związku Polaków na Białorusi. Odesłały apel wystosowany w tej sprawie do prezydenta Łukaszenki na marcowym zjeździe ZPB. Nie ustają też represje. Komitet Kontroli Państwowej wezwał na przesłuchanie prezes Związku Andżelikę Borys. Pytano, kiedy otrzymała wizę do Polski i dlaczego konsulat RP wydaje wizy polskim działaczom.
[b]Bydgoszcz[/b] – szef MSZ Radosław Sikorski przyjął Andżelikę Borys w swojej posiadłości w Chobielinie. Prezes ZPB otworzyła też wystawę podsumowującą 20 lat tej organizacji.