"Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5.45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne. Rodzina" - napisano na profilu Ryszarda Kai w mediach społecznościowych. ”Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel - Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty" - dodano we wpisie serwisu Polishposter.com. 

Ryszard Kaja był jednym z najbardziej popularnych polskich autorów plakatu. Tworzył rysunki, grafiki oraz plakaty teatralne, a także słynną serię "Plakat Polska", która humorystycznie ukazuje charakterystyczne elementy polskich miast. 

Kaja urodził się w Poznaniu, gdzie studiował później w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W roku 1984 uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. 

Jak pisze Onet, artysta stworzył około 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował również na większości scen operowych w kraju i za granicą, w tym  między innymi we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Stworzył projekty do spektakli takich jak "Madame Butterfly" Pucciniego, "Cyrulik sewilski" Rossiniego czy "Orfeusz w piekle" Offenbacha. 

Kaja współpracował również z wieloma uznanymi reżyserami i choreografami, między innymi Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Ewą Wycichowską, Anną Augustynowicz, Zbigniewem Brzozą, Jerzym Gruzą, czy Krzysztofem Kolbergerem.

Ryszard Kaja pracował jako scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operze i Operetce w Szczecinie i w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W 1994 i 2000 roku nagrodzono go Złotą Maską za najlepsze scenografie do łódzkich przedstawień - "Makbeta" i "Orfeusza w piekle". W 1998 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.