Jak w wyborach parlamentarnych głosowały kobiety

Kobiety, które w niedzielę wzięły udział w wyborach parlamentarnych, najczęściej oddawały głos na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.

Publikacja: 16.10.2023 08:07

Wybory parlamentarne 2023. Kolejka osób oczekujących na oddanie głosu przed siedzibą Obwodowej Komis

Wybory parlamentarne 2023. Kolejka osób oczekujących na oddanie głosu przed siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej nr 124 w Krakowie

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Z przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi badań wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość głos oddało 36,5 proc. pań. Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska z wynikiem 33 proc.

Wśród mężczyzn wynik PiS był jeszcze wyższy - 37,1, proc. 30,2 proc. mężczyzn oddało głos na KO.

Czytaj więcej

Wybory parlamentarne. Polacy wybrali Sejm i Senat. Są ostateczne wyniki wyborów

Na Trzecią Drogę głos oddało 13 proc. kobiet i 12,9 proc. mężczyzn.

Większe różnice widać w przypadku Lewicy i Konfederacji. Na Lewicę głos oddało 10,1 proc. kobiet i 6,9 proc. mężczyzn. Konfederacja zdobyła 3,4 proc. głosów kobiet i 9,4 proc. głosów mężczyzn.

Z sondażu exit poll wynika, że w wyborach udział wzięło 72,9 proc. uprawnionych do głosowania. Frekwencja wśród kobiet wyniosła 73,7 proc., a wśród mężczyzn 72 proc.

O godz. 21:00 poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według badania exit poll zrealizowanego przez Ipsos, PiS wygrał wybory, uzyskując 36,8 proc. głosów, co przełoży się na 200 mandatów.

Kolejne miejsca zajęły: Koalicja Obywatelska (31,6 proc., 163 mandaty) Trzecia Droga (13 proc., 55 mandatów), Nowa Lewica 8,6 proc. (30 mandatów) i Konfederacja (6,2 proc., 12 mandatów). Pozostałe ugrupowania nie weszły do Sejmu, jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej.

Czytaj więcej

Wyniki do wyborów do Sejmu. Znamy najnowsze sondażowe wyniki, czyli late poll

Wieczorem w niedzielę spodziewane były kolejne sondażowe wyniki, tzw. late poll. Godzina publikacji badań opóźniała się. Nowe sondażowe wyniki opublikowano w poniedziałek.

Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 36,6 proc. ( 198 mandatów), Koalicja Obywatelska - 31 proc. (161 mandatów), Trzecia Droga - 13,5 proc. (57 mandatów), Nowa Lewica - 8,6 proc. (30 mandatów), Konfederacja - 6,4 proc. (14 mandatów). Do Sejmu nie dostali się Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zdobyli 2,4 proc. głosów.

Z przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi badań wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość głos oddało 36,5 proc. pań. Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska z wynikiem 33 proc.

Wśród mężczyzn wynik PiS był jeszcze wyższy - 37,1, proc. 30,2 proc. mężczyzn oddało głos na KO.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości