W reakcji na lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA rentowności tamtejszych obligacji skarbowych wystrzeliły na nowe szczyty w tym roku, co oznacza najwyższe poziomy od kilkunastu lat. Oprocentowanie papierów trzydziestoletnich wspięło się nawet powyżej 5 proc. Z kolei kurs głównej pary walutowej zniżkuje o 0,33 proc., do 1,05. To okolice tegorocznych dołków.

Złoty w tych warunkach na razie pozostaje stabilny, choć odczuwa umocnienie. Kurs USD/PLN zwyżkuje o 0,1 proc., do 4,36 zł. Złoty jednak umacnia się w zestawieniu z euro, do 4,59 zł.

Dane lepsze od prognoz

W ocenie ekspertów MM Prime TFI publikowane dziś dane z rynku pracy w USA pokazały dużo mocniejszy rynek pracy niż się spodziewano. Przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniósł 336 tys. wobec spodziewanych 170 tys., a w sektorze prywatnym 263 tys. (prog. 160 tys.). „Jedynie stopa bezrobocia wzrosła do 3,8 proc. Dane zostały odebrane jako jastrzębie, powodując spadki na giełdach i umacnianie dolara. W efekcie eurodolar może zamknąć się poniżej ważnego wsparcia na 1,05” - przewidują zarządzający.