Jak podaje Business Insider Polska, fiskus prześwietlił już w ten sposób pierwsze osoby. Na razie są to jednak bardzo nieliczne przypadki.

Portal wysłał zapytanie w tej sprawie do KAS. W odpowiedzi otrzymał informację: "W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej".

Od 1 lipca 2022 r. banki mają obowiązek przekazać organom podatkowym dane dotyczące m.in. liczby rachunków posiadanych przez daną osobę, zgromadzonych na nich kwot oraz salda wpłat i wypłat.

Czytaj więcej

Od dzisiaj skarbówka łatwiej sprawdzi konta bankowe podatników

To znaczne poszerzenie kompetencji, bo dotychczas bank przekazywał takie informacje o „osobie podejrzanej”. Od lipca 2022 r. obowiązek dotyczy „osoby fizycznej” już w prowadzonym przez skarbówkę postępowaniu przygotowawczym lub czynnościach sprawdzających. Wcześniej fiskus mógł żądać tego typu danych odnośnie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. W przypadku osób fizycznych organy mogły wystąpić o dane w postępowaniu podatkowym.

Urzędnicy mają korzystać z nowych uprawnień tylko w uzasadnionych przypadkach. Ale nie poinformują właściciela rachunku, że się nim interesują.

Czytaj więcej

Polscy podatnicy nie dowiedzą się, że fiskus pyta bank o ich konto