Kierował rządem, gdy samolot z 239 osobami na pokładzie zniknął w 2014 r. i dotychczas nie wyjaśniono, gdzie i dlaczego. Najib zareagował na wypowiedź b. premiera Australii, Tony Abbotta, że malezyjscy przywódcy od samego początku uważali, iż kapitan Zaharie mógł popełnić masowe morderstwo - pisze Reuter. — Najwyraźniej zakładam, że na najwyższym szczeblu malezyjskiego rządu uważano od prawie samego początku, iż było to morderstwo-samobójstwo pilota — powiedział Abbott w materiale dokumentalnym o tej tragedii nadanym przez kanał Sky News.

Najib powiedział z kolei portalowi informacyjnemu Free Malaysia Today, że przedstawiciele władz rozważali taki scenariusz podczas śledztwa, ale postanowili nie ujawniać swych opinii publicznie. — To byłoby nieuczciwe i prawnie nieodpowiedzialne, bo nie znaleziono czarnych skrzynek i rejestratorów głosów z kokpitu, więc nie było przekonywującego dowodu, czy pilot był wyłącznie odpowiedzialny czy wspólnie. Muszę znowu podkreślić, że takiego możliwego scenariusza nigdy nie wykluczono podczas poszukiwań i śledztwa, na które nie szczędzono wysiłków". Rzecznik Najiba potwierdził tę wypowiedź.

Resort transportu nie chciał tego komentować Władze stwierdziły wcześniej, że nie znalazły niczego podejrzanego w środowisku kapitana, w szkoleniu czy w jego zdrowiu psychicznym, ale nie wykluczyły możliwości, że samolot został świadomie sprowadzony z kursu. Najib powiedział, że było kilka powodów do podejrzewania przez władze udziału Zaharie, m.in. posiadanie przez niego domowego symulatora lotów i ustalenie, że transponder w samolocie został wyłączony wkrótce po opuszczeniu przez samolot malezyjskiego obszaru powietrznego.

Lot MH370 stał się jedną z największych zagadek na świecie po zniknięciu 8 marca 2014 na trasie z Kuala Lumpur do Pekinu. Malezja, Chiny i Australia zakończyły w 2017 r. dwuletnie przeszukiwanie dna Oceanu Indyjskiego, co kosztowało 200 mln AUD (130 mln USD), ale nie zaleziono śladu samolotu. Drugie 3-miesięczne poszukiwania przez prywatną firmę Ocean Infinity z Florydy zakończyły się podobnie w maju 2018.