— Sprzedałem już wszystkie akcje 4 największych amerykańskich linii lotniczych, a inwestowanie w tej branży było potężnym błędem — przyznał Warren Buffett. Jego konglomerat miał po 10 proc. w American Airlines i Southwest Airlines, 11 proc. w Delta Airlines i 9 proc. w United Airlines. Jeszcze kilka miesięcy temu Warren Buffett nie ukrywał, że zamierza zwiększyć swój portfel lotniczy kupując papiery przewoźników z innych kontynentów.

Właściciel Berkshire Hathaway przed długie lata unikał inwestowania w lotnictwo. Ostatecznie jednak przekonał się do tej branży w 2016 roku. Według danych Międzynarodowego towarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) amerykańskie linie lotnicze miały wówczas zysk netto w wysokości 17 mld dolarów, w 2017 spadł on do 14,5 mld, by ponownie wzrosnąć w kolejnych latach do 15 i 18 mld dol., a marża zysku była dwucyfrowa.

Czytaj także: Hossa omija Warrena Buffetta

Teraz Warren Buffett mówi: — Wycofaliśmy się z tej branży, ryzykując nawet potężnymi stratami, ale im szybciej to zrobiliśmy, tym lepiej. Bo także w przyszłości pieniądze tam będą przepalane — tłumaczył inwestorom.

Linie amerykańskie cierpią z powodu pandemii koronawirusa tak samo, jak przewoźnicy na świecie. Lotniska zapełniły się uziemionymi maszynami i nie ma chętnych do latania w sytuacji, gdy nawet prezydent Donald Trump szacuje liczbę zmarłych na Covid -19 na 100 tysięcy osób.

Wyprzedaż akcji potwierdzili samo przewoźnicy, a w wydanym oświadczeniu Delta Airlines napisały, że szanują decyzję sędziwego inwestora oraz całego zespołu Berkshire Hathaway, ale i tak wierzy we własną siłę, która pozwoli ostatecznie wyjść z kryzysu.