"Obecnie mamy przygotowane postępowania przetargowe na kilkanaście miliardów zł, około 12 mld chcemy ogłosić w roku 2017" - powiedział Merchel na czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że wszystkie projekty będące obecnie w fazie przetargowej będą podpisane w przyszłym roku. "Szacujemy, że na 27 mld ogłoszonych w 2016 r. przetargów, wartość podpisanych kontraktów wyniesie ok. 20 mld zł" - poinformował.

Prezes PKP PLK poinformował, że do końca 2017 r. zostanie ogłoszone 60-70 proc. przetargów objętych Krajowym Programem Kolejowym (KPK).

W dniach 28-31 grudnia PKP PLK planuje ogłosić przetargi na wykonanie 13 przedsięwzięć w ramach KPK. Sześć z nich zostanie zrealizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

W czwartek przedstawiciele PKP PLK i konsorcjum Trakcja PRKiL SA podpisali umowę na modernizację odcinka linii kolejowej Zabrze-Katowice-Kraków między Jaworznem Szczakową a Trzebinią. Koszt inwestycji wyniesie ok. 300 mln zł. Prace rozpoczną się na początku stycznia i potrwają do końca 2018 r. Projekt jest finansowany z instrumentu finansowego UE "Łącząc Europę" (CEF) - poinformowały PKP.

"To już trzecia umowa na prace remontowe na tej linii, którą podpisaliśmy w tym roku. Na 2017 pozostało nam tylko podpisać umowę z wykonawcami modernizacji odcinka Trzebinia-Krzeszowice. Planujemy zakończyć całość inwestycji do 2022 r. Modernizacja pozwoli skrócić podróż między Katowicami a Krakowem o około godzinę" - podkreślił dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Piotr Majerczyk.