Triumfatorką festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu została Danuta Stenka. Otrzymała Grand Prix za kreację w „Sonacie jesiennej" Bergmana z Narodowego w Warszawie w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Danuta Stenka gra kobietę będącą ofiarą opresji w życiu zawodowym, ale wywołującą ją również w rodzinie. To cena kariery w męskim świecie.

Nagrodami wyróżniono aktorów spektaklu „Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata ze Współczesnego w Warszawie. To Jacek Braciak, Agnieszka Suchora i Iza Kuna, którzy pokazali zwarcie dwóch rodzin – uważanej za liberalną i konserwatywną – bo wszystko w tej historii na tle ślubu młodych, który zawisł na włosku, jest złożone. Filmowa wersja sztuki to „Teściowie".

Czytaj więcej

Projekt rozbudowy gmachu bydgoskiej opery.
Jak Englert i Gajos spotkają się scenie

Nagroda Specjalna w Kaliszu za grę zespołową trafiła do Moniki Frajczyk, Mai Pankiewicz, Bartosza Bieleni i Marcina Czarnika za spektakl „Dług" Jana Klaty z Nowego Proxima w Krakowie na podstawie książki Davida Graebera „Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat".

Z kolei „Nad Niemnem" Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Osterwy w Lublinie uznano za najlepszy spektakl Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa". Równorzędne nagrody za reżyserię trafiły do Marcina Libera za „Krótką rozmowę ze Śmiercią" z Teatru im. Fredry w Gnieźnie i do Wojtka Klemma za „Lalkę" z Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Tegoroczną laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej została Jolanta Janiczak za sztukę „I tak nikt mi nie uwierzy" o morderstwie sądowym na kobiecie, która na początku XIX wieku została uznana za czarownicę. Sztukę wystawiono w Gnieźnie.