Tag:

Pochówki

Powiązane

Prawo Cywilne

Rząd podniesie zasiłek pogrzebowy. Jest nowa kwota

W drugim kwartale 2024 r. Rada Ministrów zamierza przyjąć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w którym przewidziano oczekiwaną od lat podwyżkę zasiłku pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy pójdzie mocno w górę

Kwota wypłacana z tytułu pochówku ma wzrosnąć do 7 tys. zł i być waloryzowana – wynika z zapowiedzi resortu rodziny ws. zasiłku pogrzebowego.

Kościół zmienia zasady pochówku zmarłych. Watykan wydał nowe wytyczne

Niewielka część skremowanych prochów osoby zmarłej może być przechowywana w bliskim jej miejscu, a nie w kościele czy na cmentarzu – przekazał Watykan, łagodząc swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.

Opłaty na cmentarzach ma ustalać samorząd, a nie Kościół

W stu konkretach na pierwsze sto dni rządów Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że wysokość opłat za korzystanie z cmentarzy wyznaniowych zostanie uregulowana przez samorządy. Polska 2050 Szymona Hołowni chce natomiast uregulować cenniki na cmentarzach.

Ponad 60-letnie przepisy dotyczące pochówku wymagają pilnej zmiany

Zasady związane z pochówkiem określone są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku nie odpowiadają na aktualne potrzeby.

Wieczorek: Biznes czeka na przepisy o sygnalistach w polskim prawie

Jeszcze długo poczekamy na wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy o sygnalistach, która pozwala zgłaszać i ujawniać nieprawidłowości w firmach. Nie było woli politycznej by ją wcześniej wdrożyć – mówi w magazynie Rzecz o Prawie dr Monika Wieczorek, radczyni prawna.

Łąka, góry czy jezioro to nie jest miejsce na prochy przodka

Polskie prawo stanowczo zabrania rozsypywania ludzkich prochów. Projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie zapowiada tu zmian.

Groby to nie tylko troska i pamięć o bliskich, ale także obowiązki i wydatki

Okres Wszystkich Świętych to okazja, by sprawdzić, czy miejscom pochówku nie grozi uszkodzenie, a nawet likwidacja.

Formalności pogrzebowe online, koroner stwierdzi zgon

Nagły zgon poza szpitalem miałby stwierdzać koroner. Firmy zajmujące się organizacją pochówku będą musiały spełnić określone wymagania.

90 lat ustawy o grobach i cmentarzach wojennych – i co dalej?

Wojewodowie zawierają liczne porozumienia z gminami dotyczące sprawowania opieki m.in. nad miejscami pochówku żołnierzy. Na ten cel przekazywane są corocznie środki z budżetu państwa. Zatem ustawa co do zasady umożliwia sprawowanie takiej opieki.