Tag:

Darowizny

Powiązane

Prawo Cywilne

Sąd: przez literówkę w e-formularzu można stracić ulgę podatkową

Podatnik, który decyduje się komunikować z administracją podatkową za pomocą internetu musi stosować się do obowiązujących reguł. Jeśli przez literówkę w formularzu nie dostanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru to musi się liczyć, że straci ulgę.

Ulga sponsoringowa – niższy podatek dla wspierających lokalny sport, kulturę i edukację

Celem ulgi jest zachęcenie przedsiębiorców do sponsorowania lokalnej działalności o charakterze sportowym, kulturowym, jak i oświatowym, a także wspieranie ich w rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala ona przedsiębiorcom na pomniejszenie podstawy opodatkowania, dając przy tym wsparcie znacznej grupie podatników.

Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy

Darowiznę można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Ale tylko przez rok od jego ekscesów.

SN o wycenie schedy: darowiznę szacujemy według dnia darowania

Wartość darowizny doliczanej do spadku, np. działki, szacuje się według stanu z dnia darowania, a nie późniejszego przeznaczenia. Sąd Najwyższy się wypowiedział.

Darowizna od teściów zwolniona z podatku. Nawet po rozwodzie

Rozwódka, która dostała 72 tys. zł od rodziców byłego męża, nie musi się dzielić z fiskusem.

Fiskus radzi, jak nie płacić podatku od spadków i darowizn

Rodzinnym majątkiem nie trzeba dzielić się ze skarbówką. Musimy jednak pamiętać o formalnościach. Mieszkanie po babci, pieniądze od ojca, samochód od brata – czy spadki i darowizny w najbliższej rodzinie trzeba opodatkować?

Darowizna zamiast prezentów? Nie ma kosztów, będzie ulga

Firma, która wsparła przed świętami potrzebujących darowizną może obniżyć swój dochód i dzięki temu zapłacić mniejszy podatek.

Darowizny od fanów czasami z podatkiem

Internetowi celebryci powinni sumować wpłaty od poszczególnych darczyńców. Jeśli przekroczą limit kwoty wolnej, trzeba się podzielić nimi z fiskusem.

Darowizna nierezydentowi udziałów w spółce bez exit tax

W przypadku darowania polskiemu nierezydentowi elementów majątku osobistego znajdującego się w Polsce nie mają zastosowania przepisy o opodatkowaniu dochodu podatkiem od niezrealizowanych zysków (exit tax).

MF interpretuje przepisy o zwolnieniu z PCC przy nabyciu mieszkania

Podatnik, który ma udziały w więcej niż jednej nieruchomości, może skorzystać ze zwolnienia z PCC przy nabyciu kolejnego mieszkania, jeżeli udział w każdej z posiadanych już nieruchomości nie przekracza 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia.