Szef ministerstwa spraw wewnętrznych Beludżystanu, prowincji, w której znajduje się Gwadar, Ziaullah Langove poinformował, że większość gości Pearl Continental Hotel zostało ewakuowanych. Policja informuje, że w wyniku ataku zginął hotelowy strażnik, a dwie osoby zostały ranne.

Według informacji podawanych przez armię uzbrojeni mężczyźni zabili strażnika stojącego przy wejściu do hotelu. Budynek został otoczony przez siły bezpieczeństwa a napastnicy mieli zostać osaczeni na klatce schodowej.

Do ataku przyznała się Armia Wyzwolenia Beludżystanu, organizacja walcząca o autonomię najbiedniejszej prowincji kraju. Z oświadczenia wydanego przez tę organizację wynika, że atak miał być uderzeniem w "Chińczyków i innych zagranicznych inwestorów".

Gwadar jest strategicznym portem nad Morzem Arabskim, który w ostatnim czasie rozwijał się w dużej mierze dzięki chińskim inwestycjom.

Ambasada Chin w Islamabadzie potępiła atak i pochwaliła pakistańską armię oraz policję za "bohaterską operację" wymierzoną w napastników.

W Beludżystanie tylko w ubiegłym miesiącu w atakach terrorystycznych zginęło co najmniej 14 osób. W prowincji działa kilka organizacji zbrojnych.