KCNA podaje, że Kim Dzong Un poprowadził widekonferencję z członkami Centralnej Komisji Wojskowej rządzącej krajem Partii Pracy Korei, w czasie której uczestnicy "podsumowali obecną sytuację" i zdecydowali o zawieszeniu planów wojskowych (wobec Korei Południowej). Północnokoreańska agencja nie podaje żadnych dalszych szczegółów.

Komisja miała też omówić dokumenty dotyczące kroków mających na celu dalsze zwiększanie zdolności kraju do odstraszania agresorów.

W ostatnich tygodniach relacje między Seulem a Pjongjangiem są napięte w związku z działaniami uciekinierów z Korei Północnej, którzy przerzucają godzące w Kim Dzong Una materiały propagandowe przez granicę między Koreami.

Według Pjongjangu działania te naruszają porozumienia między oboma krajami, których celem było uniknięcie konfliktu zbrojnego. Uciekinierzy z Korei Północnej są oskarżani przez Pjongjang o "obrazę godności najwyższego przywódcy" kraju.

Decyzja o wstrzymaniu nieokreślonych działań wojskowych przez Koreę Północną może być zapowiedzią złagodzenia napięcia w relacjach między Koreami.

Wcześniej Korea Północna wysadziła w powietrze biuro łącznikowe powstałe na mocy porozumienia z 2018 roku, zapewniające stały kontakt przedstawicielom Korei Północnej i Południowej.

Siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, ostrzegała w ubiegłym tygodniu przed środkami odwetowymi, obejmującymi również działania armii, jakie jej kraj może zastosować wobec Korei Południowej.

Sztab Generalny Północnokoreańskiej armii informował potem o możliwości wysłania żołnierzy w rejon pogranicza między Koreami i ponowne zajęcie posterunków opuszczonych na mocy porozumienia z 2018 roku.