Pozytywny wynik testów na obecność koronawirusa sugeruje, że wypisani do domów pacjenci wciąż mogą być nosicielami wirusa, co, jak zauważa "The Straits Times", komplikuje walkę z epidemią.

- Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje i czy tacy pacjenci wciąż mogą zarażać - powiedział Song Tie, zastępca dyrektora Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób z Guangdong.

Song dodał, że według wstępnych ocen ekspertów, pacjenci ci mogą dopiero wychodzić z zapalenia płuc i nie są do końca zdrowi.

Według najnowszych wytycznych chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego związanych z Covid-19, pacjent zostaje uznany za wyleczonego i zostaje wypuszczony ze szpitala, gdy pobierane z gardła lub nosa wymazy dają dwa razy z rzędu wynik negatywny, gdy brak zmian w płucach i gdy pacjent nie ma oczywistych objawów choroby takich jak gorączka.

Wyleczeni mają w ciągu dwóch tygodni po opuszczeniu szpitala monitorować stan swego zdrowia i ograniczać przebywanie poza domem, a następnie ponownie przebadać się na obecność koronawirusa.

W Kantonie u trzynastu pacjentów wypuszczonych ze szpitala numer 8 ponowne testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny. U żadnego z pacjentów nie zaobserwowano powrotu symptomów choroby - przekazał szef oddziału intensywnej terapii szpitala Li Yueping.

- Nie wiadomo, czy wirus wykryty u tych pacjentów jest aktywny. Mogło też dojść do pomyłki podczas badań - powiedział Cai Weiping ze szpitala numer 8. Dodał, że obecność koronawirusa stwierdzono na podstawie badań kału - metody rzadko używanej w innych częściach Chin.

W prowincji Guangdong potwierdzono dotąd 1347 przypadków koronawirusa. 805 osób pokonało chorbę, 7 - zmarło. Łączna liczba ofiar koronawirusa w Chinach kontynentalnych wynosi obecnie 2715. W wyniku zarażenia się koronawirusem 2019-nCoV wywołującym chorobę COVID-19 zmarły w Chinach w ciągu ostatnich 24 godzin 52 osoby - wszystkie ofiary pochodziły z prowincji Hubei.

WHO szacuje, że epidemia koronawirusa w Chinach osiągnęła szczyt między 23 stycznia a 2 lutego. Od tego czasu ma znajdować się w odwrocie. Większe ogniska koronawirusa znajdują się jeszcze w Korei Południowej, Iranie i we Włoszech.