We wtorek w hrabstwie Greene w szpitalach było 259 chorych na COVID-19. To więcej niż w szczycie poprzedniej fali epidemii, 1 grudnia 2020 roku, gdy liczba zakażonych koronawirusem w szpitalach w tym hrabstwie wyniosła 237.

Missouri jest obecnie - obok Arkansas, Florydy i Luizjany - stanem z największym wskaźnikiem zakażeń w USA.

Burmistrz miasta Springfield w hrabstwie Greene wskazuje dezinformację na temat szczepionek na COVID-19 jako istotny powód dużej liczby zakażeń w stanie.

- Widzimy jak (dezinformacja) szerzy się w mediach społecznościowych, gdzie ludzie mówią o obawach, które mają, dotyczących tego jak szczepionka może wpłynąć na ich dalsze życie, co może się w niej znajdować - a informacje przekazywane w ten sposób są błędne - mówi Ken McClure.

W Missouri odsetek zaszczepionych jest niższy niż wynosi średnia dla całego kraju. Do poniedziałku co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 47 proc. mieszkańców, a 40 proc. jest w pełni zaszczepionych. Dla całego kraju odsetek ten wynosi - odpowiednio - 56 proc. i 49 proc.

W hrabstwie Greene odsetek zaszczepionych jest niższy niż wynosi średnia dla stanu - 41 proc. mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19, a 35 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Burmistrz McClure wzywa burmistrzów w całym kraju, aby działali na rzecz przyspieszenia szczepień zanim dojdzie do szerokiej transmisji wariantu Delta w USA.