USA i Kuba wznawiają relacje dyplomatyczne

Stany Zjednoczone i Kuba wznowią relacje dyplomatyczne. Częściowe zniesienie izolacji Kuby ogłosił dziś Barack Obama. W ciągu kilku miesięcy w Hawanie otwarta zostanie Ambasada USA.

Aktualizacja: 17.12.2014 18:57 Publikacja: 17.12.2014 17:26

Raul Castro

Raul Castro

Foto: AFP

USA- Kuba: nowy rozdział

W swoim przemówieniu Barack Obama potwierdził wcześniejsze informacje o częściowym złagodzeniu embarga nałożonego na Kubę przed półwieczem. Warunkiem było zwolnienie Alana Grossa, które nastąpiło dziś.

Obama podkreślił, że prowadzona przez Stany Zjednoczone polityka embarga była "zakorzeniona w najlepszych intencjach", ale w związku z tym, że 50-letnia polityka stosowana wobec tego kraju nie obaliła panującego w nim reżimu, musi ona ulec zmianie.

- Nie wierzę, że kontynuowanie tej samej polityki przez pięć dekad nagle przyniesie jakieś niespodziewane rezultaty - przyznał Obama.

Mimo normalizacją stosunków, na której - jak podkreślił Obama - Waszyngtonowi zależy, Stany Zjednoczone nadal będą wspierać walkę społeczeństwa kubańskiego o zwiększenie swobód obywatelskich.

- Nie spodziewam się jednak, że ogłoszone dziś zmiany doprowadzą do szybkich zmian - przyznał Obama.

Swoje przemówienie prezydent zakończył słowami "Todos somos Americanos" (wszyscy jesteśmy Amerykanami).

Obydwa państwa zerwały stosunki w 1961 roku.

Obama: Zaczynamy nowy rozdział w stosunkach z Kubą

Castro: umiemy żyć z różnicami pomiędzy nami w sposób cywilizowany

Kuba i USA nauczyły się żyć "w cywilizowany sposób" z dzielącymi oba kraje różnicami - powiedział prezydent Kuby Raul Castro w przemówieniu transmitowanym w telewizji. Jak wskazał, rozbieżności dotyczą m.in. praw człowieka i polityki międzynarodowej.

Castro powiedział także, że w stosunkach między Kubą a USA nierozwiązany pozostał "główny problem", czyli amerykańskie embargo

Pomógł papież

- USA podejmują historyczną decyzję w sprawie otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z Kubą - powiedziały wcześniej pragnące zachować anonimowość źródła w administracji amerykańskiej, dodając, iż "jest jasne, że izolacja Kuby przez Stany zjednoczone nie doprowadziła do celu, jakim jest promocja demokratycznej i stabilnej Kuby".

Według tych źródeł choć amerykańska polityka izolacji wyspy "miała jak najlepsze intencje", to "tak samo jak w 1961 roku, gdy zerwano stosunki, tak i teraz Kuba wciąż jest zarządzana przez braci Castro i partię komunistyczną".

Podjęte przez Obamę decyzje obejmują między innymi otwarcie ambasady USA w Hawanie w ciągu najbliższych miesięcy, wznowienie kontaktów na wysokim szczeblu między obu krajami, a także rozluźnienie restrykcji dotyczących podróży i eksportu na wyspę. Z kolei Kuba zapowiedziała, że uwolnieni 53 więźniów politycznych. Już zwolnionych zostało trzech.

Jak podały źródła, Obama rozmawiał z liderem Kuby Raulem Castro we wtorek wieczorem. Źródła te wskazują również, że w zbliżeniu między Waszyngtonem a Hawaną pomógł papież Franciszek.

Kuba uwalnia szpiega

Oprócz uwolnionego już 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który od pięciu lat był przetrzymywany, Kuba uwolniła ważnego amerykańskiego szpiega, który był uwięziony na wyspie od blisko 20 lat - podały anonimowe źródła w administracji Stanów Zjednoczonych.

Nie podano nazwiska uwolnionego szpiega, ale jak podały źródła, osoba ta była odpowiedzialna za przekazanie niezwykle ważnych informacji wywiadowczych, które doprowadziły do identyfikacji i skazania ważnych kubańskich szpiegów w USA.

USA- Kuba: nowy rozdział

W swoim przemówieniu Barack Obama potwierdził wcześniejsze informacje o częściowym złagodzeniu embarga nałożonego na Kubę przed półwieczem. Warunkiem było zwolnienie Alana Grossa, które nastąpiło dziś.

Pozostało 93% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 787
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784