Instytut Roberta Kocha podał w piątek, że w ciągu doby w Niemczech zmarło 859 chorych na COVID-19. Łączna liczba zgonów zakażonych w Niemczech wzrosła tym samym do 50 642. Liczba ta wzrosła o 10 tysięcy w ciągu 12 dni.

Od piątku w każdy piątek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ma zostawiać światło w oknie pałacu prezydenckiego w Berlinie, by upamiętnić ofiary epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech i oddać hołd pracownikom ochrony zdrowia walczących z epidemią.

Prezydent Niemiec zachęca mieszkańców kraju, by szli w jego ślady.

W Europie więcej niż w Niemczech zgonów chorych na COVID-19 stwierdzono w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Jednocześnie w Niemczech zmniejsza się liczba dobowych zakażeń koronawirusem - w ciągu ostatniej doby wykryto ich 17 862, o ok. 4,5 tysiąca mniej niż tydzień wcześniej. Łącznie w Niemczech wykryto jak dotąd 2,1 mln zakażeń.

Obowiązujący w Niemczech od połowy grudnia ścisły lockdown został przedłużony do 14 lutego. Władze Niemiec obawiają się skutków rozprzestrzeniania się w kraju tzw. brytyjskiego wariantu koronawirusa, który ma być nawet do 70 proc. bardziej zakaźny niż dotychczas dominujący wariant.

Angela Merkel zapowiada, że każdy Niemiec ma mieć możliwość zaszczepienia się na COVID-19 do końca września.

Jak dotąd pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w Niemczech 1,32 mln osób.