Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w jednym z krajów uznanych za państwa "wysokiego ryzyka" w związku z sytuacją epidemiczną lub szerzeniem się w nich bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, po przybyciu do Wielkiej Brytanii będą musiały poddawać się kwarantannie w hotelach, z którymi brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie.

Obecnie takie umowy zawarto z 16 hotelami, w których dostępnych jest 4 963 pokojów dla osób, które będą musiały poddać się kwarantannie.

W razie potrzebny liczba takich pokojów ma zwiększyć się do 58 tysięcy - informują brytyjskie władze.

Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z krajów, które nie są uznawane za państwa "wysokiego ryzyka", muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie w domu oraz przeprowadzać test na COVID-19 w drugim i ósmym dniu po przybyciu.

Wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii muszą też legitymować się negatywnym wynikiem testu na COVID-19 przeprowadzonego nie później niż trzy doby przed przybyciem na Wyspy.

Na liście krajów "wysokiego ryzyka" opracowanej przez brytyjski rząd nie ma Polski - są na niej m.in. Brazylia, Chile, Peru, Portugalia, RPA, Urugwaj i ZEA.