fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Blamaż rosyjskiego kosmodromu

123rf.com
Kosmiczne lotnisko Wastocznyj owiane falą korupcyjnych skandali, znów dało plamę. Choć na uroczysty pierwszy start przyleciał Władimir Putin, to rakieta nie wzniosła się w powietrze.

Kosmiczny koncern Roskosmos wykluczył błąd ludzki przy zatrzymaniu startu rakiety Sojuz-2.1a z trzema satelitami. Start nie doszedł do skutku z powodu uszkodzenia automatycznego systemu kierowania lotem - wyjaśnił szef państwowej korporacji Igor Komarow.

Jak podał rzecznik prezydenta Rosji - Władimir Putin pozostanie na kosmodromie do czasu, aż zostanie „wyjaśnione, kiedy dojdzie do starty rakiety, zapowiadanego w ciągu najbliższej doby".

- Jak zwykle odpowiedzialność za to co się dzieje w branży kosmicznej, spoczywa na ludziach, którzy się tym zajmują i kierują - przyznał Komarow. Wyjaśnił, że w systemach startowych samego kosmodromu „problemów być nie może". jednak dopóki nie zostaną nazwane dokładne przyczyny nieudanego startu, nie ma co wyciągać wniosków.

Nowy kosmodrom kosztował ok. 3 mld dol., z czego infrastruktura startowa to koszt ok. 120 mln dol..Położone w obwodzie Amurskim kosmiczne lotnisko zastąpić ma słynny Bajkonur, który po rozpadzie ZSRR znalazł się na terytorium Kazachstanu. Rosja dzierżawi Bajkonur od 1994 r. Kazachstan dobrze zarabia na kosmicznej dzierżawie. Kosztuje ona Rosję rocznie ok. 100 mln dol.. Do tego całe kosmiczne lotnisko bardzo już się zestarzało. Dlatego w 2010 r zapadła decyzja o budowie własnego kosmodromu.

Jako miejsce wybrano osadę Uglegorsk lezącą w widłach dwóch rzek: Zei i Wielkiej Piery. Budowa ruszyła w 2012 r. Dlaczego tam? Do 2007 r istniał tam doświadczalny kosmodrom wojskowy Swobodnyj (Wolny). Powierzchnia nowego kosmicznego lotniska to 700 km kw. (cała działka na 1035 km kw); oprócz kompleksu startowego, klasycznego lotniska, zakładów tlenowo-azotowych i wodorowych na potrzeby pojazdów kosmicznych, powstanie tam też 115 km dróg oraz 125 km linii kolejowej. W Uglegorsku budowane jest miasteczko dla pracowników kosmodromu.

Poważnym wyzwaniem dla budowniczych jest klimat. Zimy ze średnią - 25 st C i lata + 25 st C. Pierwsze przymrozki zaczynają się już we wrześniu, a mróz na dobre zagości w październiku, by ustąpić dopiero w maju.

Pierwszy statek miał wystartować z Wastocznego w grudniu. Jednak potem podano w resorcie obrony, że „rozważane jest przesunięcie startu z grudnia 2015 na początek 2016 r". Ostatecznie start miał się odbyć 27 kwietnia. Opóźnienia są wynikiem licznych skandali korupcyjnych towarzyszących budowie. Prokuratury prowadzą ponad 20 śledztw a suma strat skarbu państwa oceniana jest na blisko 100 mld rubli.

Rosja jest dziś głównym dostawcą rakiet do transportu w kosmos ludzi i sprzętu. Rakieta Proton-M obsługuje Międzynarodową Stację Kosmiczną. W listopadzie 2015 r szef Roskosmosu poinformował o rekordowej liczbie kontraktów podpisanych na komercyjne usługi.

- Uzgodniliśmy 31 startów rakiet w tym Sojuza. Poważną ich część planujemy na lata 2018-2019 z kosmodromu Wastocznyj (wschodni) - cytuje Igora Komarowa agencja Prime.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA