Pomoc dla irańskiego kierowcy. Polacy wspierają go hojnie

Blisko pięć tysięcy osób wsparło już internetową zbiórkę na zakup nowej ciężarówki dla Irańczyka, któremu w Polsce zepsuł się 30-letni tir.

Aktualizacja: 15.12.2019 13:34 Publikacja: 15.12.2019 09:53

W ciągu zaledwie czterech dni Polacy wpłacili ponad 200 tys.zł na nowy ciągnik siodłowy dla irańskie

W ciągu zaledwie czterech dni Polacy wpłacili ponad 200 tys.zł na nowy ciągnik siodłowy dla irańskiego kierowcy.

Foto: zrzutka.pl

Mężczyzna nie może wrócić do domu, ale jest szansa, że niedługo pojedzie do Iranu nową ciężarówką. Na koncie zbiórki jest ponad 200 tys. zł.

A ruszyła ona raptem cztery dni temu. Pot tym jak na drodze krajowej nr 1, w Koziegłówkach niedaleko Częstochowy posłuszeństwa kierowcy odmówił posłuszeństwa amerykański, ponad 30-letni International.

Fardin, kierowca z Iranu przywiózł do Polski rodzynki. Wrócić do domu już nie może właśnie z powodu uszkodzonej ciężarówki.

Początkowo osoby, które ruszyły mu z pomocą myślały, że problem w tirze dotyczy jedynie rozrusznika. Ale gdy samochód ściągnięto do warsztatu – na jaw wyszły znacznie poważniejsze problemy. 

Jak podaje portal 40ton.net woda z układu chłodniczego okazała się niestety zmieszana z olejem, a w samym oleju znaleziono ślady drobnych elementów metalowych.

- Nawet wstawienie sprawnego rozrusznika nie dawałby pewności, czy tir dojechałby do Iranu. Wątpliwe wręcz jest, czy bez gruntownego remontu mógłby dojechać do czeskiej granicy – twierdzi portal.

W pomoc dla kierowcy zaangażowało się mnóstwo osób – przypadkowi kierowcy, warsztaty samochodowe, okoliczni mieszkańcy, osoby zawodowo lub prywatnie związane z Iranem, ogólnokrajowa telewizja, czy nawet firmy transportowe. W Częstochowie znalazł się też tłumacz biegle mówiący w języku perskim.

Ponieważ ciężarówki naprawić się nie udało, zorganizowano zbiórkę, by Farbinowi kupić nowe auto, a dokładnie ciągnik siodłowy. Planowano, że w ciągu miesiąca uda się uzbierać na ten cel 99 tys. zł. A tę kwotę uzbierano w zaledwie dobę.

Dziś po czterech dniach zbiórki na koncie jest ponad 206 tys. zł, a nowe wpłaty płynną cały czas. Dzięki zebranym pieniądzom możliwy będzie zakup nowego, choć używanego ciągnika.

O tym, jaki konkretnie będzie to pojazd, zadecyduje zebrana kwota. - Niemniej na pewno będzie to model, który cieszy się w Iranie względną popularnością. Nasz irański gość otrzyma bowiem ten pojazd na własność, wróci nim na kołach do kraju i będzie mógł tam kontynuować swoją działalność – tłumaczy portal 40ton.net.

Jednak jak zauważa polsatnews.pl jest jeden problem, bo w związku z sankcjami ONZ nałożonymi na Iran, kraj ten wprowadził embargo na wwóz towarów z Unii. Dotyczy to też  ciężarówek.

- Walczymy do końca, żeby kupić samochód, żeby była zgoda władz Iranu na ominięcie embarga. Jeżeli się to uda - będzie super - powiedział portalowi Tomasz Daniec, organizator pomocy dla irańskiego kierowcy.

Ale jest szansa, że i ten problem uda się rozwiązać. Jak podaje polsatnew.pl konsul Iranu, z którym spotkali się organizatorzy akcji, obiecał im pomoc. W Teheranie już wiedzą o sprawie.

A co się stanie dalej z Internationalem irańskiego kierowcy? - To nie zostało jeszcze przesądzone. By może zostanie on załadowany na naczepę i również wróci do Iranu. Sama naczepa przy tym się nie zmieni, gdyż jak najbardziej nadaje się do jazdy. Jedyne, co będzie trzeba w niej zrobić, to wymienić żarówki z 12-voltowych na 24-voltowe. International był bowiem ciągnikiem z instalacją 12V, typową dla ciężarówek z Ameryki – tłumaczy portal 40ton.net.

Mężczyzna nie może wrócić do domu, ale jest szansa, że niedługo pojedzie do Iranu nową ciężarówką. Na koncie zbiórki jest ponad 200 tys. zł.

A ruszyła ona raptem cztery dni temu. Pot tym jak na drodze krajowej nr 1, w Koziegłówkach niedaleko Częstochowy posłuszeństwa kierowcy odmówił posłuszeństwa amerykański, ponad 30-letni International.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Śmierć 14-latki z Andrychowa. Trwa kontrola działań policji
Społeczeństwo
Dlaczego zmarła 14-letnia Natalia z Andrychowa? Są wyniki sekcji zwłok
Społeczeństwo
Andrychów. Zmarła 14-latka, która czekała na pomoc przy sklepie
Społeczeństwo
85-letni taksówkarz mimo znaku "Stop" wjechał pod autobus. Mężczyzna nie żyje
Społeczeństwo
Poznań: W galerii handlowej wybuchł pożar. Ewakuowano 500 osób
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości