17-letni shiba inu przestał "jeść i pić" w wigilię. Weterynarz zdiagnozował ostre zapalenie dróg żółciowych i przewlekłą białaczką limfatyczną. O stanie zdrowia psa poinformowała jego właścicielka, Atsuko Sato, nauczycielka z Japonii.

Po podaniu leków, pies zaczął ponownie przyjmować pożywienie, ale był osłabiony.

Kabosu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w Internecie, gdyjego  zdjęcie z 2010 roku, na którym pozuje ze złożonymi łapami i zdziwionym wyrazem twarzy, rozprzestrzeniło się po Reddicie, Tumblrze i 4Chanie.

Internaucie zaczęli szybko tworzyć nowe grafiki z wykorzystaniem wizerunku psa, a znany na całym świecie mem został wykorzystany m.in. przez producenta ciastek Oreo i metro w Sztokholmie.

Popularność Kabuso została ugruntowana w grudniu 2013 roku, kiedy to dwóch programistów wprowadziło alternatywną kryptowalutę o nazwie Dogecoin jako żartobliwą odpowiedź na Bitcoina, która odzwierciedlała zamiłowanie internautów do memów o zwierzętach. Osiągnął szczytową wartość ponad 400 dolarów w 2014 roku i jest uważany za pierwszą satyrę kryptowalut.

Fanem kryptowaluty był m.in. Elon Musk, a Dogecoin sponsorował angielski klub Watford. Wizerunek Kabosu pojawił się na rękawach koszulek zespołu.