Polsko-ukraińska Parada Równości w Warszawie

Pierwsza w historii polska Parada Równości połączona z ukraińską KyivPride przeszła przez Warszawę.

Publikacja: 25.06.2022 15:47

Parada Równości w Warszawie

Parada Równości w Warszawie

Foto: AFP

Czoło Parady wyruszyło z ul. Marszałkowskiej, przeszło przez plac Konstytucji i ulicę Waryńskiego do Metra Politechnika, skręciło w aleję Armii Ludowej, a później w aleję Niepodległości i zawróciło na plac Defilad.

Jak mówili przed wyruszeniem Parady przedstawiciele ukraińskich organizatorów, tegoroczny przemarsz odbywał się nie tylko w obronie praw środowiska LGBTQ+, ale też w obronie praw człowieka, odbieranym Ukraińcom przez Rosję.

Parada odbywała się w Warszawie ze względu na zagrożenia rosyjskimi atakami na terenie całej Ukrainy.

AFP

Wśród maszerujących w Paradzie Równości był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który także objął paradę swoim patronatem  i unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli.

- Za naszą wschodnią granicą trwa wojna i w związku z tym parada będzie niezwykła, bo pójdzie za nami marsz równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół z Kijowa - mówił przed rozpoczęciem przemarszu Trzaskowski.

Prezydent miasta zaznaczył, że "olbrzymia większość Polek i Polaków" ma otwarte głowy i jest tolerancyjna, zaś komisarz Dalli podkreśliła, że "nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni".

Dalli mówiła także o inicjatywie Komisji Europejskiej przeciwko mowie nienawiści, która, jak zaznaczyła, została podjęta po raz pierwszy.

- Chcemy, aby nasi ludzie byli szczęśliwi i kochali, kogo chcą i byli tymi, kim chcą być. Dlatego celebrujemy takie parady. Czasem to święto, czasem to protest - mówiła unijna komisarz.

Organizatorzy przygotowali m.in. 30 platform muzycznych.

Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń