Zagwarantowane 6,75 tys. zł. w „ustawie Szumowskiego" (nazywanej też „ustawą 6 proc. PKB", tzn. w nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych z czerwca 2018 r.) dla lekarzy ze specjalizacją obowiązują tylko do grudnia 2020 r.

Jak alarmował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), niektórzy dyrektorzy szpitali zapowiadają obniżenie płac lekarskich do poprzedniego poziomu. A to, zdaniem lekarzy, może skończyć się masowymi odejściami specjalistów ze szpitali.

Czytaj także: Resort chce, by rezydent szybciej i łatwiej został specjalistą

– Od utrzymania podstawy wynagrodzenia co najmniej w wysokości 6,75 tys. zł brutto będzie zależała jakość ochrony zdrowia w Polsce. Specjaliści już dziś odpływają do sektora prywatnego, który oferuje wyższe stawki niż publiczny – zauważa Filip Płużański, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL).

Rezydenci obawiają się, że wywalczone dwa lata temu podczas głośnego protestu głodowego podwyżki padną ofiarą cięć:

– Zdajemy sobie sprawę z kryzysu gospodarczego w kraju i na świecie i musimy wziąć pod uwagę, że państwo polskie zechce oszczędzać na wszystkim, również na podwyżkach dla specjalistów – dodaje Filip Płużański.

A wiceprzewodniczący PR OZZL Damian Patecki dodaje, że niepewność wysokości wynagrodzenia za pół roku dezorganizuje specjalistom życie zawodowe.

– Łatwiej byłoby je planować, gdyby znali wysokość zarobków – tłumaczy. I dodaje, że szpitale nie mogą sobie pozwolić na utratę wysoko wyspecjalizowanych lekarzy, których czasem nie da się zastąpić nikim innym.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że w najbliższych tygodniach wróci do stołu negocjacyjnego.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

– Nie ma planów wycofywania się z tych zobowiązań. W ostatnich latach wynagrodzenia w ochronie zdrowia wzrastają i nie wyobrażam sobie obniżania pensji. Szczególnie że w ostatnich miesiącach system ochrony zdrowia został wystawiony na poważny sprawdzian i zdał go bardzo dobrze. Planujemy rozmowy z przedstawicielami środowiska medycznego świadomi, że nie da się wprowadzać zmian w ochronie zdrowia bez dyskusji z partnerami społecznymi – mówi wiceminister Cieszyński.

Dodaje, że rozmowy będą dotyczyć nie tylko kontynuacji gwarantowanej wysokości pensji specjalistów, ale także dokładnych zasad ich przyznawania.