Nowe prawo zamówień publicznych: wskazówki od urzędu mają pomóc

Są już wskazówki do nowego prawa zamówień publicznych. Mają pomóc m.in. w analizie potrzeb i wymagań.

Publikacja: 08.01.2021 08:11

Nowe prawo zamówień publicznych: wskazówki od urzędu mają pomóc

Foto: Adobe Stock

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wskazówki dotyczące najważniejszych obszarów zamówień, takich jak sporządzanie analiz potrzeb i wymagań, nowe tryby udzielania zamówień czy warunków, jakie musi spełniać opis potrzeb i wymagań sporządzany przy stosowaniu niektórych trybów udzielania zamówień.

Cenne podpowiedzi

Zdaniem ekspertów nie wyjaśniają one jednak wielu kontrowersji, jakie zdążyło już wzbudzić nowe prawo zamówień publicznych. Mają więc nadzieję, że będą rozwiązywane. Po co są więc wskazówki?

Czytaj także: Nowe prawo zamówień publicznych. Ważne zmiany dla spółdzielni socjalnych

– Mają cel edukacyjny oraz informacyjny. Ułatwią zrozumienie i stosowanie przepisów. Jest to bardzo istotne przy wdrażaniu nowości z ustawy. Nie ma bowiem jeszcze żadnego orzecznictwa do tych przepisów, a wiele kwestii budzi mniejsze lub większe wątpliwości. Ustawa powodowała trudności interpretacyjne, jeszcze zanim weszła w życie, i niektóre jej przepisy poprawiono pod koniec roku – wyjaśnia Konrad Różowicz z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.

– Analiza potrzeb i wymagań to nowość w prawie zamówień publicznych, więc dobrze, że UZP wydał wskazówki dla zamawiających – uważa Jacek Liput, radca prawny, counsel w Kancelarii Prawnej Gawroński & Partners.

Taka analiza będzie teraz często obowiązkowym elementem planowania i przygotowywania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Chodzi o to, aby zamówienia były lepiej zaplanowane. Analiza ma obejmować m.in. takie zagadnienia, jak identyfikacja potrzeb zamawiającego, badanie możliwości ich zaspokojenia z wykorzystaniem zasobów własnych, a także poprzez udzielenie zamówienia. Nie może też zabraknąć analizy wariantów oraz zasadności podziału zamówienia na części, wyboru trybu zamówienia czy identyfikacji ryzyk.

– Analiza potrzeb i wymagań może przyczynić się do ulepszenia jakości postępowań zamówieniowych. Ale to, w jaki sposób zostanie wykorzystana, będzie zależało od samych zamawiających. Można ją potraktować jako kolejną nieprzyjemną „papierkową robotę" do wykonania, ale można też podejść do niej poważnie, co z pewnością będzie korzystne dla organizacji. I tu z pewnością przydadzą się wskazówki UZP. Bezpośrednio będą z nich korzystać zamawiający, jednak pośrednio beneficjentami mogą być też wykonawcy – w końcu lepiej przygotowane zamówienia mogą przekładać się na większe zainteresowanie przetargami, lepiej dopasowane oferty czy w końcu efektywniejszą realizację umów – tłumaczy mec. Jacek Liput.

Nie mają mocy wiążącej

Wskazówki nie mają mocy wiążącej. Nie są więc dla nikogo obowiązkowe. Niemniej eksperci zalecają ich stosowanie. – Tego rodzaju wskazówki i komentarze UZP publikuje cyklicznie i systematycznie. Swoje działania intensyfikuje w okresie wejścia w życie istotnych zmian w prawie zamówień publicznych. Tak było w 2016 r. i tak jest teraz. Wskazówki nie są wiążące. Nie można również zakładać, że Krajowa Izba Odwoławcza będzie bezkrytycznie uwzględniać je w swoich orzeczeniach. Może to zrobić, ale nie musi, co pokazuje praktyka, mówi mec. Różowicz.

Warto uzupełnić

Według prawników w wytycznych wielkich zaskoczeń nie ma. Wskazówki są zbieżne z tym, co prezentowali pracownicy UZP na szkoleniach.

– We wskazówkach zabrakło jednak bardziej szczegółowego i analitycznego podejścia do trudnych kwestii problemowych, które ujawniają się w związku ze stosowaniem nowej ustawy, np. odpowiedzi na pytanie, czy przekazanie do Dziennika Urzędowego UE ogłoszenia o zamówieniu z dnia 31 grudnia 2020 r. oznacza stosowanie nowego p.z.p., czy dawnego. Udzielenie przez organ wyspecjalizowany w zamówieniach odpowiedzi na tego rodzaju pytania wydaje się cenniejsze niż udzielenie licznych odpowiedzi rozwiązujących stosunkowo proste problemy – dodaje Konrad Różowicz.

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wskazówki dotyczące najważniejszych obszarów zamówień, takich jak sporządzanie analiz potrzeb i wymagań, nowe tryby udzielania zamówień czy warunków, jakie musi spełniać opis potrzeb i wymagań sporządzany przy stosowaniu niektórych trybów udzielania zamówień.

Cenne podpowiedzi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości