Segregacja śmieci w Warszawie - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Po Nowym Roku w Warszawie szykuje się rewolucja w segregacji śmieci. Część gmin przeszło ją wcześniej a w niektórych samorządach dojdzie do niej dopiero za rok.

Aktualizacja: 01.01.2019 15:35 Publikacja: 31.12.2018 11:43

Segregacja śmieci w Warszawie - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Foto: Adobe Stock

Co czeka Warszawiaków?

Od 1 stycznia 2019 roku będzie obowiązywał nowy, 5-pojemnikowy system segregacji odpadów komunalnych (metale i tworzywa sztuczne, papier, bio, szkło, zmieszane). Zmiany, które czekają mieszkańców Warszawy dotyczą nie tylko bardziej dokładnej segregacji śmieci, ale pojawią się zupełnie nowa frakcja : bioodpady, czyli resztki kuchenne (bez pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu czy kości).

Jak informuje warszawski ratusz nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Znaczna część pojemników, które są obecnie używane, zostanie oznaczona na nowo. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni.

Czytaj też:

Odpady komunalne: ostrzejsza segregacja śmieci od 2019 roku

Nowe zasady recyklingu i odzysku

Trzaskowski: Nie pozwolę na to, by stolica utonęła w śmieciach

W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka na „segregowane suche" zostają podzielone na dwie frakcje:

„papier" – pojemnik z niebieską naklejką lub worek,

„metale i tworzywa sztuczne" – pojemnik z żółtą naklejką lub worek.

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane", będą podzielone na:

- odpady, które mogą trafić do frakcji „bio" – pojemnik z brązową naklejka lub worek,

- odpady „zmieszane" - których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi (pojemnik z czarną naklejką lub czarny worek).

Natomiast system odbioru odpadów do pięciu pojemników wygląda następująco:

papier – naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),

metale i tworzywa sztuczne – naklejka żółta (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),

szkło – naklejka zielona (puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),

bio – naklejka brązowa (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych), zmieszane – naklejka czarna (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia); do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Kto odbierze

Do tej pory śmieci w Warszawie odbierało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie spółka z o.o., oraz „SUEZ Polska" spółka z o.o. i P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska. Nadal firmy te będą odbierać śmieci od Warszawiaków do czasu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów w stolicy i podpisania umów docelowych. W piątek, 28 grudnia na stronach internetowych firm odbierających śmieci (www.mpo.com.pl, www.lekaro.pl, www.suezpolska.com oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl zamieszczono nowe harmonogramy odbioru odpadów (w przypadku strony czysta.um.warszawa.pl - linki do stron operatorów).

Operatorzy od paru dni dostarczają mieszkańcom niezbędne worki na zbieranie odpadów, co oznacza, że najszybciej nowy system zostanie wdrożony w domach jednorodzinnych. Do ponad 70 tysięcy punktów worki zostaną dostarczone do końca 2018 roku. Operatorzy oklejają dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami.

Więcej na ten temat na stronie www.czysta.um.warszawa.pl

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego