Urzędnik sc zajmujący obecnie wyższe stanowisko w tej służbie obawia się, że po wejściu życie ustawy nowelizującej ustawę o sc zostanie przeniesiony na inne stanowisko, np. w urzędzie w innej miejscowości. Czy od takiego przeniesienia będzie się mógł odwołać?
Tak.
Możliwość złożenia odwołania od przeniesienia na inne stanowisko ustawa o sc wprost daje tylko urzędnikom przenoszonym na inne stanowisko decyzją Szefa sc na podstawie art. 63 i art. 66 usc. W pierwszym przypadku chodzi o przeniesienie urzędnika sc do innego urzędu w tej samej miejscowości lub innej miejscowości. W drugim o przeniesienie urzędnika sc w razie likwidacji urzędu, w którym wykonuje on pracę, lub reorganizacji tego urzędu w sposób uniemożliwiający dalsze jego zatrudnienie. Wówczas, bowiem Szef sc może przenieść go do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości i zobowiązać dyrektora generalnego tego urzędu do wyznaczenia urzędnikowi sc stanowiska, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe.
W obu tych przypadkach urzędnicy mają 14 dni od otrzymania decyzji o swoim przeniesieniu na złożenie odwołania do prezesa Rady Ministrów. Stanowi tak art. 67 usc. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje jednak wykonania decyzji. Prezes Rady Ministrów ponownie rozpatruje zaskarżoną decyzję i może zgodnie z art. 138 § 1 k.p.a. utrzymać ją w mocy, uchylić w całości lub w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy bądź uchylając decyzję, umorzyć postępowanie w I instancji albo umorzyć postępowanie odwoławcze.
Decyzja premiera też może być jednak zaskarżona. Jak podkreśla prof. K. Rączka („Ustawa o służbie cywilnej. Komentarz", Lexsis Nexis, Warszawa 2010 r.), w związku z tym, że ustawa o sc nie przewiduje expressis verbis sądowoadministracyjnej drogi do rozpatrywania skargi na taką decyzję, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o sc właściwy w tym zakresie jest sąd pracy.