Sąd w Olsztynie: Zbigniew Ziobro uniknie płacenia grzywny

W piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił postanowienie wydane przez sędziego Pawła Juszczyszyna.

Publikacja: 03.07.2020 13:30

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W styczniu olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn wydał zarządzenie, w którym wezwał Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości, do przesłania sądowi „oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów w postaci korespondencji pomiędzy marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS". Sąd zastrzegł, że dokumenty mają być przesłane bez jakiejkolwiek ingerencji w ich treść, w szczególności bez anonimizacji danych w nich zawartych. Ziobro miał nadesłać te dokumenty w ciągu tygodnia od doręczenia mu postanowienia pod groźbą grzywny.

Czytaj więcej na ten temat:

Sędzia Juszczyszyn może żądać list poparcia kandydatów do KRS od ministra Ziobry

W piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił to postanowienie sędziego Pawła Juszczyszyna z uwagi "na zmianę okoliczności sprawy". Jak czytamy na stronie internetowej sądu, "Ministerstwo Sprawiedliwości pismem z 10 lutego 2020 r. udzieliło informacji, nie przedstawiając jednocześnie dokumentów w postaci żądanej korespondencji".

W komunikacie podkreślono, że "wydane w dniu 3 lipca 2020 r. wyrok i postanowienie w sprawie o sygn. akt 1302/19 są prawomocne i nie podlegają dalszemu zaskarżeniu."

Sąd nie podjął natomiast jeszcze decyzji w sprawie grzywien nałożonych przez sędziego Pawła Juszczyszyna na Szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską za nieokazanie dokumentów dotyczących wyborów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa (chodzi o zgłoszenia oraz wykaz obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków KRS oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów).

Czytaj więcej na ten temat:

Trwa pat w sprawie ujawnienia list poparcia sędziów do KRS

- Szefowa Kancelarii Sejmu zaskarżyła decyzję o nałożeniu na nią obu grzywien. Termin posiedzenia w tym przedmiocie w najbliższym czasie zostanie wyznaczony - poinformował w komunikacie sędzia Adam Barczak z SO w Olsztynie.

Czytaj także:

Nowy sędzia w miejsce Pawła Juszczyszyna zadecyduje o grzywnie dla Ziobry

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność