Siedem Rezydencji Królewskich zjednoczyło siły i przygotowało dla dzieci i młodzieży wspólną akcję na przerwę zimową: „Ferie po królewsku online”, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ale też inne muzea mają mnóstwo propozycji.

Ferie po królewsku

Przez czternaście dni na stronach internetowych rezydencji i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter będą transmitowane wirtualne spacery po zabytkach, warsztaty, filmy, legendy i bajki online.

Ten program jest dziełem Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i niedawno powstałego Muzeum Narodowego w Lublinie.

Na stronach internetowych siedmiu rezydencji oraz MKiDN zostanie udostępnionych 28 filmów edukacyjnych w czterech cyklach: „Muzeum oczami dziecka” z wirtualnymi spacerami po kolekcjach, prowadzonymi przez Idę Nowakowską, „Muzyczne spacery po Rezydencjach”, prowadzone przez Piotra Rubika „Królewskie bajki”, czytane przez Joannę Moro i Agatę Załęcką oraz „Zamkowe trendy” ze spotkaniami z youtuberami. Każda z rezydencji przygotowała także indywidualny program.

Więcej

Gorąca sztuka w zimowy poranek

Wiele innych muzeów także ma ciekawe projekty na ferie zimowe. Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje je pod hasłem „Zimowy poranek” i codziennie (od piątku do soboty) o godz.10 proponuje nowe zagadki i zadania, warsztaty, słuchowiska. Dołączając do nich można m.in. wyruszyć na zimową wyprawę w góry i poznać artystów, których one inspirowały. Albo posłuchać opowieści o starożytnej modzie, która nieraz zaskakuje. Na pewno warto także obejrzeć arcydzieła z kolekcji MNW. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązują zapisy online. Więcej tutaj.

Muzeum Narodowym w Krakowie zaprasza na ferie online od 7 stycznia. Na warsztaty w ramach cyklu „Niech Moc będzie z nami!” obowiązują bilety w cenie 10 zł, ale czeka mnóstwo atrakcji, np. można stworzyć rosnące obrazy 3 D, spróbować własnych sił w malarstwie lub rzeźbie, czy wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)”. Więcej

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały zapraszają dzieci na bezpłatne spotkania online również na platformie Zoom (obowiązują zapisy mailowe w tygodniu poprzedzającym zajęcia edukacja@mnwr.pl). Można na nich poznać wiele ekscytujących historii, np. arcydzieła Lucasa Cranacha „Madonna pod jodłami”. (A przy okazji wykonać jego własne wersje rysunkowe i akwarelowe). Czy odkryć tajemnice Skarbu Średzkiego. A także zrobić kolędniczą gwiazdę i dołączyć do wspólnego kolędowania albo przemienić obowiązkowe maski w maseczki karnawałowe. A nawet zatańczyć, czerpiąc inspiracje z figur malowanych przez Marka Oberla¨ndera i Jana Lebensteina. Szczegóły tutaj

Warto sprawdzić propozycje ferii online także na wielu innych stronach, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie organizuje zimowe twórcze warsztaty pod hasłem „Sztuka rozgrzewa” dla uczestników w różnym wieku.

A Pałac w Wilanowie zachęca do udziału w odpłatnych zajęciach edukacyjnych online, na których można poznać np. karnawałowe zwyczaje na dworze króla Jana III

Więcej oraz do odwiedzania parku, gdzie największą atrakcją jest Królewski Ogród Światła.