Jedną z największych, plenerowych, jest Królewski Ogród Światła wokół Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Codziennie o zmierzchu całe otocznie pałacu zamienia się w baśniowo kolorową przestrzeń rozświetlonych tysiącami diod eko-LED. W tym projekcie wspaniale współgra oryginalna architektura z wyczarowanym krajobrazem, inspirowanym założeniami parku i ogrodów rezydencji. Do pałacu prowadzi 75-metrowa rozświetlona pergola, a w Zimowych Ogrodach Króla rosną szpalery świetlnych drzewek pomarańczowych i „kwitnie” dywanowy wielobarwny Ogród Różany. Na Tarasie Dolnym w rytm muzyki zmieniają się kalejdoskopowo świetlne kompozycje. Zimowy spacer urozmaicają Fantazyjne pawilony, fontanny, karuzela ze ledowymi łabędziami, czy ozdobna rama, zachęcająca do portretowania się na tle rzęsiście oświetlonego pałacu (wystawa czynna jest do końca lutego). W weekendy dodatkową atrakcja Królewskiego Ogrodu Światła są różnotematyczne mappingi, w których pojawiają się król Jan III i królowa Marysieńka.

Inna wystawa plenerowa ruszy 16 stycznia w Krakowie. Będzie to Park Krakowskich Legend, otwarty w otoczeniu nowohuckiej Nowej Rezydencji przy ul. Ujastek 1 do 16 marca. Interaktywne instalacje w tej przestrzeni z animacjami i mappingami ożywią m.in. Smoka Wawelskiego, Bazyliszka, Pana Twardowskiego…

Warto także zainteresować się wirtualnymi spacerami zwłaszcza po siedmiu rezydencjach królewskich w ramach akcji: „Ferie po królewsku online”, o której już informowaliśmy. Dzięki niej można odwiedzić np. Zamek Królewski na Wawelu i zobaczyć wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, zajrzeć do Skarbca Koronnego i do rezerwatu archeologiczno-architektonicznego na wzgórzu wawelskim z romańską Bazyliką św. Gerona.

A także odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Narodowe w Lublinie.

Program online na ferie rezydencji królewskich poszerza jeszcze oferta kilkudziesięciu innych muzeów i instytucji kulturalnych, których pełną listę podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeróżne propozycje (warsztaty, koncerty, spektakle, zajęcia plastyczne cykle muzyczne) przedstawiają nie tylko muzea, ale m.in.Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.