Obecna edycja odbywa się pod hasłem „RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii”. Zalazły się na niej różnorodne zdjęcia, od klasycznej martwej natury do trójwymiarowego obiektu fotograficznego. Bezpośrednio temat zainspirował cykl Andrzeja Kramarza „Rzeczy”, w którym autor tworzy kompozycje z przedmiotów oferowanych na jednym z krakowskich bazarów, np. z kluczy, widelców, łyżek, zamków meblowych.

Nie brakuje jednak i innych przedstawień przedmiotów, jak np. w pracy „Energia Upadku” Andrzeja Lachowicza, na pierwszy rzut oka kojarzącej się z seansem spirytystycznym, a która dla autora jest pretekstem do filozoficznych rozważań na temat upadku, m.in. sztuki. (cena wywoławcza 2 tys. zł, szacowana – 4-6 tys .zł). Albo w pracy „Styczeń 1989. Sama z dywanem” z cyklu „Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata” Anny Bohdziewicz, której towarzyszy refleksja nad społeczno-politycznymi przemianami w czasach transformacji (cena wywoławcza 1200 zł, szacunkowa 2.5–3,5 tys. zł.). Czy „Cranium. Camera. Cranium. Camera” Jerzego Truszkowskiego – szczególna martwa natura z dwiema czaszkami i aparatami fotograficznymi przyjaciół Janusza Rasińskiego i Zofii Kulik, odwołująca się do motywów wanitatywnych w sztuce (cena wywoławcza 2 tys. zł; szacunkowa 2-4 tys. zł).

Uderza inwencja autorów w wykorzystaniu różnych technik. Dzięki niej fotografie stają się unikatowym obiektem. Mamy tu m.in. dagerotypię Jarosława Klupsia, cyjanotypię Marka Noniewicza, heliografię Basi Sokołowskiej z cyklu „Pochwała zieleni”, kolaż Jana Dziaczkowski.

Ciekawą grupę tworzą eksperymenty artystów z materią fotograficzną. Joanna Zemanek przetwarza przy użyciu żelazka fotografie naświetlone na płótnie. Patrycja Orzechowska używa autorskiej techniki, którą nazywa lunatypią. Agnieszka Kozłowska wykonuje zdjęcia z cyklu „Carved by Light” bezpośrednio na płycie fotopolimerowej, uzyskują efekty trójwymiarowe.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Prezentuje zdjęcia wybitnych polskich artystów. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku.

Wystawa 18. edycji w Warszawie będzie eksponowana 10-13 czerwca (Mysia3). Pokaz zakończy w stolicy aukcja: 13 czerwca o godz. 19.