Katarzyna Batko-Kołuć: Czas na odkłamanie

Pora przywrócić pierwotne znaczenie odwróconym pojęciom.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Katarzyna Batko-Kołuć: Czas na odkłamanie

Foto: Adobe Stock

Działacze praw człowieka z Rosji organizują akcję „przywracania imion”. Polega ona na odczytywaniu na głos nazwisk potajemnie traconych ofiar sowieckiego terroru państwowego. Wielogodzinne czytanie na głos ich nazwisk ma przypomnieć o ich istnieniu. Współczesnej Polsce przydałaby się uroczystość „przywracania pojęć” – specjalny dzień, w którym wyjaśnimy sobie, co dla nas wszystkich znaczą pojęcia istotne dla jakości państwa.

Piszę ten tekst, gdy szef odchodzącej partii rządzącej, która wykorzystywała media publiczne do propagandy, cenzurowania informacji i kampanii nienawiści, mówi: „bronimy prawa obywateli do dostępu do informacji”. Znamy jednak wiele innych przykładów odwracania języka. Jeszcze kilka lat temu minister sprawiedliwości atakował organizacje społeczne, zarzucając im łukaszenkowskie metody, a jedną z dyskryminowanych grup w Polsce mieli być wierni katoliccy. Partia rządząca czasami wypowiadała się tak, jakby rządziła opozycja. To tylko kilka przykładów.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Konsultacje, głupcze!
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rzecz o prawie
Maciej Zaborowski: Jak to z betonowaniem Trybunału Stanu było
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Gwałt - liczy się brak zgody
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Prawo karne niczym zamek Neuschwanstein
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: O sprawie Ewy Wrzosek, czyli tak trzymać, redaktorze!