Australia: Od poniedziałku za wykonanie nazistowskiego salutu grozi rok więzienia

W Australii 8 stycznia weszło w życie prawo zakazujące wykonywania nazistowskiego salutu w przestrzeni publicznej, a także prezentowanie lub sprzedawanie przedmiotów na których widać symbole związane z organizacjami terrorystycznymi.

Publikacja: 08.01.2024 05:55

Sydney Opera House

Sydney Opera House

Foto: Diliff, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Nowe prawo jest odpowiedzią australijskiego rządu na rosnącą liczbę incydentów antysemickich w Australii, zwłaszcza po wybuchu wojny w Strefie Gazy — informuje Reuters.

Australia: Rok więzienia za prezentowanie swastyki w przestrzeni publicznej

Przepisy, które weszły w życie 8 stycznia, przewidują karę do roku więzienia za wykonanie w przestrzeni publicznej nazistowskiego salutu lub prezentowanie w przestrzeni publicznej swastyki, albo symbolu SS (podwójna runa Sig).

Zakazana została również sprzedaż przedmiotów, na których widać zakazane symbole.

Prokurator generalny Mark Dreyfus w wydanym oświadczeniu podkreślił, że nowe przepisy są jasnym sygnałem, iż w Australii nie ma miejsca dla tych, którzy gloryfikują Holokaust lub akty terroru.

Czytaj więcej

"Zagazować Żydów" na proteście w Sydney. Policja prowadzi śledztwo

„To pierwsze przepisy tego rodzaju, które zapewnią, że nikt w Australii nie będzie mógł gloryfikować lub czerpać zysków z czynów i symboli, które sławią nazistów lub ich złowrogą ideologię” - dodał Dreyfus.

Projekt przepisów został przedstawiony w czerwcu, a przyjęto je w grudniu. Ich znaczenie wzrosło ze względu na wzrost liczby wystąpień antysemickich i islamofobicznych w Australii po wybuchu 7 października wojny Izraela z Hamasem.

Przepisy zakazują też publicznego prezentowania symboli związanych z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak Państwo Islamskie, Hamas czy Partia Pracujących Kurdystanu

W październiku w internecie pojawiły się nagrania, na których niewielka grupa mężczyzn przed gmachem słynnej opery w Sydney skandują „Żydzi do gazu” w czasie propalestyńskiej demonstracji. Wywołało to oburzenie na całym świecie.

Z kolei w październiku australijska policja aresztowała trzy osoby za wykonanie nazistowskiego salutu przed Muzeum Australijskich Żydów.

Australia zakazuje też prezentowania symboli Hamasu i Państwa Islamskiego

Przepisy, które weszły w życie, zakazują też publicznego prezentowania symboli związanych z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak Państwo Islamskie, Hamas czy Partia Pracujących Kurdystanu.

Ustawa przewiduje wyjątek dla symboli tych prezentowanych w pracach naukowych, dla celów edukacyjnych lub w celach artystycznych.

Nowe prawo jest odpowiedzią australijskiego rządu na rosnącą liczbę incydentów antysemickich w Australii, zwłaszcza po wybuchu wojny w Strefie Gazy — informuje Reuters.

Australia: Rok więzienia za prezentowanie swastyki w przestrzeni publicznej

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Chciała wyłudzić kredyt na zmarłego. Przyprowadziła go do banku
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy