Protesty we Francji. Młody mężczyzna zmarł po upadku z dachu

Młody mężczyzna zmarł w piątek po upadku z dachu sklepu w północno-zachodniej Francji podczas protestów wywołanych zastrzeleniem nastolatka przez policję

Publikacja: 30.06.2023 21:09

W czwartek wieczorem do zamieszek doszło w największych francuskich miastach, mimo wysłania na ulice

W czwartek wieczorem do zamieszek doszło w największych francuskich miastach, mimo wysłania na ulice przez władze kraju 40 tys. policjantów

Foto: AFP

Francuska policja poinformowała, że mężczyzna w wieku ok. 20 lat spadł z dachu supermarketu. Według prokuratorów budynek nie był celem grabieży podczas zamieszek w nocy z czwartku na piątek.

Brutalne protesty we Francji

Francja została ogarnięta protestami po tym, jak nastolatek o imieniu Nahel M. został zastrzelony we wtorek przez policję podczas kontroli drogowej. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery.

- Cały świat musi zobaczyć, że kiedy maszerujemy dla Nahela, maszerujemy dla wszystkich tych, którzy nie zostali sfilmowani - powiedział Assa Traore, którego brat zmarł po aresztowaniu w 2016 roku.

Policjant oskarżony o zastrzelenie Nahela w Nanterre został oskarżony o zabójstwo w afekcie i zatrzymany w areszcie.

Czytaj więcej

Francja: 40 tys. policjantów na ulicach. Znów zamieszki, płonęły samochody

Około 40 tys. policjantów zostało wezwanych, aby utrzymać spokój w czwartek, ponad czterokrotnie więcej niż w środę, kiedy aresztowano dziesiątki osób.

Prezydent Emmanuel Macron wprowadził godzinę policyjną w transporcie publicznym w niektórych częściach kraju i obiecał, że zostanie rozmieszczonych jeszcze więcej policji. 

MSW Francji poinformowało, że o 21 w całym kraju wstrzymane zostaną połączenia autobusowe i tramwajowe, a sprzedaż dużych fajerwerków zostanie zakazana, aby stłumić protesty.

Regionalni prefekci, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo, zostaną również poproszeni o zakaz sprzedaży i transportu kanistrów z benzyną i łatwopalnych płynów.

Ponadto premier Elisabeth Borne zapowiedziała, że francuska policja użyje pojazdów opancerzonych do tłumienia zamieszek.

Francuska policja poinformowała, że mężczyzna w wieku ok. 20 lat spadł z dachu supermarketu. Według prokuratorów budynek nie był celem grabieży podczas zamieszek w nocy z czwartku na piątek.

Brutalne protesty we Francji

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
W Rosji aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego
Przestępczość
Największy proces współczesnych Niemiec. Sąd nad spiskowcem Heinrichem XIII
Przestępczość
Szwecja: Dwie strzelaniny w Sztokholmie. Jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Przestępczość
USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy