Ponieważ 30 kwietnia przypadł w tym roku w niedzielę, a 1 maja to święto, zyskaliśmy dodatkowe dwa dni na rozliczenie. Tego terminu lepiej już jednak nie przekraczać. Za opóźnienie grozi kilkusetzłotowa grzywna, a podatek trzeba będzie zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę.

Co potrzebujemy do wypełnienia zeznania? Przede wszystkim informacji o uzyskanych w zeszłym roku przychodach. Jeśli byliśmy na etacie, powinniśmy dostać od pracodawcy PIT-11. Oprócz przychodów znajdziemy w nim koszty ich uzyskania, wysokość pobranych składek ZUS oraz odprowadzonych zaliczek. Na tej podstawie wypełniamy zeznanie roczne PIT-37. Podobnie robią wykonujący zlecenie albo dzieło.

Więcej pracy mają osoby, które w trakcie roku same rozliczają się z fiskusem – przedsiębiorcy bądź wynajmujący (płacący PIT według skali). Na koniec roku muszą zsumować przychody, koszty i wyliczyć dochód. Wykazują go w zeznaniu PIT-36. Przedsiębiorcy, którzy wybrali stawkę liniową (19 proc.), składają PIT-36L.

Osoby grające na giełdzie przesyłają PIT-38. Ci natomiast, którzy muszą rozliczyć z fiskusem sprzedaż mieszkania bądź domu, wypełniają PIT-39.

Do deklaracji rocznej wpisujemy też przychody z tzw. innych źródeł wykazane w informacjach PIT-8C.

Dopłata lub zwrot

Wyliczony w zeznaniu podatek porównujemy z kwotą wpłaconych w trakcie roku zaliczek. Jeśli jest wyższy, musimy dopłacić fiskusowi. Jeśli niższy, skarbówka zwróci nadpłatę. Ale ma na to aż trzy miesiące.

W zeznaniu rocznym wpisujemy też ulgi – odliczenia od dochodu i od podatku. Dochód możemy pomniejszyć np. o przekazane na cele dobroczynne darowizny (do wysokości 6 proc. dochodu). Podatek o odpis na dzieci (pamiętając o limitach zarobków).

Z ulg nie skorzystają przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. Mogą tylko odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne (od dochodu) i zdrowotne (od podatku).

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Pamiętaj o 1 proc.

Zarówno rozliczający się według skali, jak i liniowcy mogą się natomiast podzielić swoim podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym wyliczają tylko jego kwotę (1 proc. należnego PIT) i wpisują numer KRS organizacji.

Razem z zeznaniem trzeba wysłać załączniki. Przykładowo: przedsiębiorcy muszą wypełnić PIT/B. Osoby korzystające z odliczeń PIT/O.

Zeznanie można przesłać zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej (patrz rozmowa obok).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Dużo czasu na kontrolę

Wysłanie zeznania za zeszły rok do urzędu skarbowego nie zamyka sprawy. Także otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku nie oznacza, że skarbówka ostatecznie zaakceptowała nasze rozliczenie. Fiskus ma dużo czasu na jego kontrolę. Może sprawdzić nasze zeznanie nawet w 2022 r. Dlatego nie wyrzucajmy kopii deklaracji (trzeba też zachować potwierdzenie jej nadania) oraz dokumentów, na podstawie których wyliczyliśmy podatek (np. PIT-11 od pracodawcy oraz dowodów poniesienia wydatków potwierdzających podatkowe ulgi).

Jeszcze dłużej muszą trzymać dokumenty przedsiębiorcy rozliczający stratę. Fiskus twierdzi, że termin przedawnienia się dla nich wydłuża i powinni prawie 11 lat przechowywać księgi za rok, w którym ją wykazali. Orzecznictwo w tej sprawie jest niejednolite.