Od 1 grudnia za przejazd po autostradach państwowych (dwa odcinki) kierowca nie zapłaci już u inkasenta w kiosku poboru opłat, lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL. Jak to zrobić? Pomagamy.

Bilet autostradowy


Jest to jedna z metod płatności za przejazd autostradą na odcinku A2 Konin–Stryków oraz A4 Wrocław–Sośnica, która będzie dostępna od 1 grudnia 2021 r. w systemie e-TOLL dla pojazdów lekkich (samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony).


Czytaj więcej

Jak poradzić sobie z systemem e-TOLL

Od 1 grudnia przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez szlabanów.


Za przejazd nie zapłacisz już w kiosku poboru opłat na bramkach na podstawie biletu kartonikowego, lecz na podstawie elektronicznego e-biletu autostradowego lub w aplikacji e-TOLL PL.


Zaplanuj, jak opłacisz swój przejazd.


Po pierwsze – zanim wyruszysz w trasę odcinkami autostrad A2 Konin–Stryków lub A4 Wrocław–Sośnica, wybierz metodę płatności.


1. Kup e-bilet autostradowy


Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

- w aplikacji e-TOLL PL BILET (możliwość zakupu w aplikacji dostępna od 1 grudnia 2021 r.)


- u partnerów systemu e-TOLL

Pamiętaj!!!


Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem, jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży.
Srodtytul: Jak sobie poradzić: krok po kroku 


Po drugie – zainstaluj aplikację e-TOLL PL (jest dostępna od 24 czerwca 2021 r.). Jak to zrobić krok po kroku: 


Aplikacja e-TOLL PL BILET będzie obsługiwana przez system Android wersji nie niższej niż 6.0 oraz IOS w wersji nie niższej niż 14.

Z aplikacji będą mogli korzystać kierowcy motocykli, pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, poruszający się po płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin–Stryków) i A4 (Wrocław–Sośnica) zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.


Opłata za przejazd w aplikacji e-TOLL PL BILET będzie możliwa po akceptacji regulaminu i polityki prywatności.


Aplikacja umożliwi, po pierwsze: zakup e-biletu autostradowego, a tym samym opłatę za przejazd odcinkami państwowych autostrad płatnych A2 (Konin–Stryków) i A4 (Wrocław–Sośnica),


po drugie: wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF,


po trzecie: wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych,


po czwarte: zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.


Jakie są wymagania minimalne urządzenia mobilnego? 


Aby aplikacja działała poprawnie, urządzenie mobilne, na którym jest ona zainstalowana, musi dysponować przynajmniej 200 MB wolnej pamięci oraz musi umożliwiać nawiązanie połączenia z siecią Internet.


Pamiętaj o konieczności aktualizacji aplikacji i oprogramowania urządzenia mobilnego, użytkownik powinien instalować uaktualnienia aplikacji publikowane w sklepach Google Play i App Store oraz aktualizować wersje systemu operacyjnego zgodnie z zaleceniami producenta posiadanego urządzenia mobilnego.

Brak aktualizacji systemu operacyjnego lub aplikacji może prowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa korzystania z aplikacji.


Ściągnij z internetu


Gdy już zdobędziemy odpowiednie urządzenie mobilne, zainstalujmy na nim aplikację i kupmy e-bilet autostradowy od 1 grudnia 2021 r. Aby to zrobić:


1. wyszukaj i pobierz aplikację e-TOLL PL BILET na urządzenie mobilne, z którego korzystasz,


2. otwórz aplikację, a następnie wybierz i zapisz język, którego będziesz używać do obsługi aplikacji,


3. zaakceptuj regulamin aplikacji i politykę prywatności,


4. kup e-bilet autostradowy:


- wybierz autostradę, po której planujesz się poruszać (A2 Konin–Stryków lub A4 Wrocław–Sośnica)


- wprowadź dane pojazdu, którym będziesz się poruszał (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji)


- wypełnij szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży)


- dokonaj płatności za przejazd (wybierz metodę płatności i dokonaj jej autoryzacji)


Darmowa aplikacja e-TOLL PL BILET to udogodnienia dla użytkowników: 


- szybkie i wygodne opłacanie przejazdu po płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 bez konieczności rejestracji i przesyłania danych geolokalizacyjnych w systemie e-TOLL


- minimalna ilość danych niezbędnych do zakupu e-biletu autostradowego


- wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych w jednym miejscu


- dostęp do szybkich płatności


- możliwość zwrotu e-biletu autostradowego przed rozpoczęciem podróży


Nowe dla lekkich 


Obowiązujące od 1 grudnia przepisy będą obowiązywały podróżujących pojazdami lekkimi. To pojazdy do 3,5 tony – a więc samochody osobowe, motocykle, busy itd. 


Do 30 listopada korzystanie z systemu e-TOLL jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (tzw. pojazdy ciężkie), a także autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej, które poruszają się po drogach płatnych.

Autostrady z bramkami i bez (samochody osobowe i motocykle)

Autostrady z bramkami i bez (samochody osobowe i motocykle)

rp.pl