Przyszłoroczny kalendarz może być zaskoczeniem dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystko przez Boże Ciało, które w 2019 r. przypada 20 czerwca. Następnego dnia, zgodnie z  kalendarzem roku szkolnego 2018/2019, w szkołach ma się zakończyć rok szkolny. Szkoły spodziewały się, że będą mogły przyśpieszyć zakończenie roku, a piątek 21 czerwca ogłosić dniem wolnym tak, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli skorzystać z dobrodziejstw długiego weekendu.

Czytaj też: Kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Kiedy planować urlopy

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiało te nadzieje. Przypomniało, że w roku szkolnym 2018/2019 termin zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach przypada w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

- Tak wynika z przepisów i data ta nie zostanie zmieniona - zapewnia MEN.

Faktycznie, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Poza tym data zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych jest też, na mocy rozporządzenia MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, datą wydania uczniom świadectw. Dlatego - twierdzi MEN - dzień ten nie może być ustalony przez dyrektora szkoły jako dzień wolny.

Oznacza to, że ostatni tydzień nauki w czerwcu 2019 będzie wyglądał tak: normalne lekcje będą w poniedziałek, wtorek i środę (17-19 czerwca), czwartek 20 czerwca będzie dniem wolnym z okazji Bożego Ciała, a w piątek 21 czerwca uczniowie znów przyjdą do szkoły, aby odebrać świadectwa.