Prawie 60 proc. krakowskich nauczycieli, którzy wypełnili ankietę poświęconą szczepieniu, czuło się źle lub bardzo źle po podaniu dawki. Nieznaczne pogorszenie samopoczucia lub brak efektów ubocznych zgłosiło zaledwie 18,6 proc.

– Jestem zwolennikiem szczepień i uważam, że lepiej źle się czuć dwa dni po szczepieniu, niż zachorować na covid. Wyniki badania są jednak ważne dla dyrektorów placówek, by nie organizowali szczepień jednego dnia – mówi Łukasz Wantuch, krakowski radny. I dodaje, że w Krakowie po szczepieniach zostały zamknięte dwie placówki.

Czytaj też:

Niepożądane odczyny po szczepieniu przeciw COVID-19, szkoła odwołała zajęcia

NOP: do 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu na COVID

Podobne odczucia mieli nauczyciele w Tomaszowie Mazowieckim – aż 190 na 229 zaszczepionych źle się czuje. Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) zgłoszono w sześciu przypadkach.

W Oświęcimiu 22 proc. zaszczepionych ma zwolnienia lekarskie, ale tylko w kilku przypadkach zgłoszono NOP. W dwóch szkołach były problemy z prowadzeniem zajęć.

W Myszkowie zaszczepiono tylko 15 nauczycieli, czworo z nich poczuło się źle i są na zwolnieniu lekarskim.

W Piekarach Śląskich też pojawiły się sygnały o złym samopoczuciu zaszczepionych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

– Aby uniknąć trudności w funkcjonowaniu miejskich szkół i przedszkoli, zdecydowano, że nauczyciele nie będą szczepieni całymi placówkami – mówi Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Tym samym preparatem co nauczyciele mają zostać zaszczepieni mundurowi. Nie obawiają się szczepień.

– Większym zagrożeniem dla ciągłości służby jest zwlekanie ze szczepieniami, a nie krótkotrwałe zwolnienia lekarskie spowodowane złym samopoczuciem po podaniu preparatu – mówi Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów. I dodaje, że urządzenie szczepień w ten sposób, by nie zdezorganizowały służby, leży w gestii komendantów.

– Nie wiemy, kiedy dokładnie rozpoczną się szczepienia funkcjonariuszy. Priorytetem jest zapewnienie ciągłości służb, dlatego tak zostaną zorganizowane, aby nie wpłynęły negatywnie na zadania służbowe – mówi Anna Michalska z biura prasowego komendanta głównego Straży Granicznej.