W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach - głosi komunikat opublikowany we wtorek na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podkreślono, że "uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13.00 na rondzie Romana Dmowskiego", a "następnie uczestniczy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą".

Komunikat Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z obchodami Narodowego Święt

Komunikat Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada 2021 r.

kombatanci.gov.pl/pl/

Przypomnijmy, iż wcześniej Sąd Okręgowy, jak i Sąd Apelacyjny uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". To dlatego, że w ubiegłym roku marsz odbył się nielegalnie.

Czytaj więcej

SN nie zbada skargi Ziobry ws. Marszu Niepodleglości przed 11 listopada

W piątek Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w tej sprawie.

Skarga Zbigniewa Ziobry trafiła w poniedziałek do Sądu Najwyższego, ale z powodu zapętlenia proceduralnego SN zwrócił ją Sądowi Apelacyjnemu i nie rozpatrzy jej przed 11 listopada. W poniedziałek SA nie zgodził się na wstrzymanie decyzji zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości.

Co mówi przepis
Art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach

Przepisów ustawy [Prawo o zgromadzeniach - przyp. red.] nie stosuje się do zgromadzeń: 1) organizowanych przez organy władzy publicznej