W 18. edycji rankingu kancelarii prawniczych wybraliśmy, już po raz trzeci, najlepsze strony internetowe. Podobnie jak w przypadku rankingu firm doradztwa podatkowego do nowego spojrzenia na to, jak prawnicy radzą sobie w internecie, zmusiła nas sytuacja na świecie, czyli epidemia koronawirusa.

Kapituła oceniająca miała do zbadania 115 stron internetowych kancelarii prawniczych. W skład kapituły weszli: Joanna Parafianowicz, adwokat, redaktor portalu pokojadwokacki.pl; Michał Popiela, Court Watch Polska; Grzegorz Furgał, doradca Krajowej Rady Radców Prawnych; Marcin Tomczak, ekspert w dziedzinie marketingu prawniczego, partner zarządzający w firmie Tomczak Stanisławski Marketing sp. z o.o.; oraz Michał Błazik, szef działu prawo online „Rzeczpospolitej".

Ogólne założenia metodologii się nie zmieniły w porównaniu z poprzednimi latami. Dodaliśmy tylko jedno nowe kryterium oceny, bardzo istotne w czasach ogarniającej nas pandemii. Chodzi o wyposażenie strony we wszelkie narzędzia umożliwiające zdalną obsługę klientów. Szukaliśmy na stronach czatów, komunikatorów, indywidualnych profili klienta z aktualizowanym stanem prawnym jego sprawy, sztucznej inteligencji, która jest w stanie wstępnie zdefiniować czy skategoryzować problem klienta. Bardzo istotne były również sekcje na stronach kancelarii dedykowane kwestiom związanym z pomocą prawną w walce z Covid-19.

Metodologia – co i jak ocenialiśmy

- mobile – RWD (responsive web design), wyświetlanie na urządzeniach mobilnych;

- przedstawienie zespołu – zdjęcia portretowe, notki osobowe, pomysł na przedstawienie biografii prawników;

- architektura informacji – układ, użyteczność (usability), przejrzystość, rozłożenie akcentów;

- szybkość działania – lekkość, ładowanie się strony;

- wsparcie SEO – ilość i jakość treści, lokalizacja treści, linki;

- szata graficzna – estetyka;

- komunikacja marketingowa – treści marketingowe, hasła, nagłówki;

- zdjęcia – użyte fotografie, własne vs. kupione;

- animacje – zaawansowanie animacji, ich rodzaj, wpływ na działanie strony, efekt wizualny;

- WCAG – audyt WCAG – ułatwienia w dostępie do treści, np. dla niepełnosprawnych;

- bezpieczeństwo – użycie protokołu https;

- AI/czaty/zdalny dostęp – wszystko, co umożliwia zdalną obsługę klienta;

- Covid-19 – sekcja na stronie z informacjami i pomocą prawną w walce ze skutkami epidemii koronawirusa.

W tabeli prezentujemy 17 najlepszych stron internetowych w tegorocznym rankingu kancelarii prawniczych.

Zobacz wyniki

Komentarz członka kapituły rankingu

Marcin Tomczak, ekspert w dziedzinie marketingu prawniczego, partner zarządzający w firmie Tomczak Stanisławski Marketing sp. z o.o.

W tegorocznym rankingu do głosu doszły również mocne warszawskie marki, które bardzo solidnie odrobiły zadanie domowe. Zadbano o istotne szczegóły, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka - responsywną komunikację, szybkie ładowanie się strony na różnych urządzeniach, aspekty techniczne takie jak struktura linków, usability i dobre wyświetlanie na smartfonach. Wspólną cechą wszystkich wyróżnionych stron jest czytelność.

Oto moja krótka subiektywna ocena pierwszej piątki:

RKKW – bardzo solidna i wszechstronna strona w każdym weryfikowanym obszarze. Plus za komunikator i bardzo mocną akcję anty-covid.

GJW – nadal urzekają świetne fotografiki i dopasowana komunikacja marketingowa.

PCS – wyróżnia się minimalizmem, czystością i powiewem artystycznym. Oddaje ducha less is more, więc po co więcej?

RYMARZ ZDORT – prosto, schludnie, na światowym poziomie zgodnie z intencją „Go Global". Ciężko się zgubić i przyczepić do czegokolwiek.

MCM – tu najważniejsi są ludzie z którymi przyjdzie Ci współpracować. Świetne fotografie prawników, konsekwentne obłości (dla odmiany) i dopracowanie technikaliów.

Pełne wyniki rankingu publikujemy w specjalnym dodatku do wydania „Rzeczpospolitej" i na rp.pl oraz na stronie, która prezentuje wyniki rankingu w ujęciu historycznym: rk.rp.pl .

Polecamy:

Rynek usług prawniczych 2019/2020 - raport przygotowany z okazji 18. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych (POBIERZ PDF)