Ideą założycieli jest wspieranie prawników przedsiębiorstw w ich działalności zawodowej związanej z odpowiedzialnością za prowadzenie spraw prawnych i za zgodne z prawem funkcjonowanie firmy. Pomysłodawcą utworzenia stowarzyszenia i jego prezesem jest Waldemar Koper, dyrektor ds. prawnych Kompanii Piwowarskiej SA w Poznaniu.

– Jako prawnicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach jesteśmy najbliżej biznesu, znacznie bliżej niż prawnicy z kancelarii zewnętrznych, i widzimy, jak radykalnie zmienia się otoczenie, w którym pracują prawnicy. Stowarzyszenie ma działać na rzecz środowiska zawodowego prawników przedsiębiorstw. [b]Chcemy, aby stało się forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat najlepszych praktyk wykonywania zawodu.[/b] Zamierzamy inicjować rozwiązania prawne wspierające wykonywanie naszego zawodu, opracowywać raporty i opinie o rynku prawników przedsiębiorstw oraz propagować nowoczesne standardy profesjonalne – powiedział „Rz” mec. Waldemar Koper, prezes zarządu stowarzyszenia.

– Mam nadzieję, że uda nam się zmienić archaiczny wizerunek naszego środowiska. Jesteśmy bowiem w istocie bardzo profesjonalną grupą zawodową – dodał.

Wśród założycieli stowarzyszenia jest kilkudziesięciu szefów działów prawnych dużych przedsiębiorstw działających w Polsce (m.in. Unilever, ABB, Svenska Handelsbanken, Barlinek, Sanofi Aventis, Kompania Piwowarska, Vattenfall, BZ WBK, Fortis Bank).

Rejestracja stowarzyszenia w sądzie jest planowana na listopad, po czym zarząd zamierza rozpocząć przyjmowanie członków. Będą nimi mogli zostać prawnicy, którzy odpowiadają za obsługę prawną przedsiębiorstw.

Członkami wspierającymi mogą być także firmy prowadzące działalność na rynku usług prawnych lub świadczące usługi specjalistyczne na jego rzecz (kancelarie prawnicze, firmy rekrutacyjne, marketingowe, wydawnictwa prawnicze, producenci oprogramowania, instytucje szkoleniowe itp.).

Podobne stowarzyszenia działają w większości krajów europejskich (są członkami organizacji parasolowej European Company Lawyers Association w Brukseli), amerykańskich i azjatyckich. W Polsce jest to pierwsza taka organizacja.

PSPP będzie osiągać swoje cele także poprzez współpracę z podobnymi organizacjami zagranicznymi.

Ideę założenia PSPP poparł prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ