– Nasze podejście do wyrównywania szans bierze się bezpośrednio z wartości, którymi kierujemy się w IKEA. Opracowanie strategii równości, różnorodności i włączania było podyktowane potrzebą nadania szczególnego znaczenia temu obszarowi w agendzie biznesowej i zaplanowania działań w tym zakresie – podkreśla Katarzyna Kaczmarek, liderka ds. różnorodności, równego traktowania i kultury przynależności w IKEA Retail Polska. Spółka jest jedną z pięciu firm wyróżnionych w tegorocznej, pilotażowej edycji konkursu RównoWaga. Prokobieca firma uzyskała najwyższą ocenę kapituły w obszarze polityka i mechanizmy równości.
Organizatorzy konkursu – Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Kulczyk Foundation i Konfederacja Lewiatan – uwzględnili ten obszar w ocenie zgłoszonych do konkursu pracodawców w konkretnym celu. Chcą zwrócić uwagę firm na potrzebę systemowego podejścia do inicjatyw na rzecz wyrównywania szans kobiet na rynku pracy. Polityka i mechanizmy równości tworzą bowiem solidną podstawę do działań w czterech pozostałych obszarach, w których oceniano 99 uczestników konkursu RównoWaga; rozwój i szkolenia, równowaga praca–dom, płace oraz zdrowie kobiet.
Dlatego też w konkursowej ankiecie dotyczącej polityki i mechanizmów równości pytano firmy o to, czy w czterech pozostałych obszarach mają równościowe wytyczne dla różnych działów. W tym np. zalecenie dla działu HR dotyczące określonego udziału kobiet wśród kandydatów w każdej otwartej rekrutacji.
A luka rośnie...
Znaczenie systemowych działań i rozwiązań zgodnie podkreślają ekspertki i badaczki zajmujące się sytuacją kobiet na rynku pracy, w tym kwestią ich niewielkiego wciąż udziału we władzach spółek czy luką płacową ze względu na płeć. Efekt braku systemowego podejścia widać w statystykach, w tym w najnowszym raporcie Gender Equity Index 2023 przygotowanym przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn. Polska, pomimo pewnej poprawy od 2022 r., zajęła w nim 18. miejsce w UE pod względem ogólnego równouprawnienia płci, plasując się dopiero na 23. miejscu pod względem równouprawnienia na rynku pracy. Mało optymistyczny obraz pokazuje też październikowa analiza GUS. Według niej w zeszłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było w Polsce o 17,6 proc. wyższe od płacy kobiet, a ta różnica zwiększyła się prawie o 3 pkt proc. od poprzedniej edycji badania w 2020 r.