Produkcja przemysłowa, budownictwo, handel wraz z naprawami oraz transport i logistyka - to w tych sektorach firmy miały na koniec 2021 r. najwięcej wolnych miejsc pracy, czyli wakatów, jak wynika z czwartkowych danych GUS. Na pracodawców z tych czterech sekcji PKD przypadało ponad 60 proc. nieobsadzonych miejsc pracy, których łączna liczba była na koniec IV kwartału minionego roku o 62,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 r. Co prawda w porównaniu z III kwartałem zeszłego roku liczba wakatów nieco spadła, ale tylko o jedną dziesiątą.

Jak komentuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dane GUS pokazują, że przełom 2021 i 2022 roku były czasem rozgrzania rynku pracy; liczba wakatów na koniec zeszłego roku była drugim najwyższym wynikiem w historii, zaraz po wynikach z 2018 roku.

Ekspert PIE zauważa, że liczba wolnych miejsc pracy teoretycznie wskazuje na dobre perspektywy zatrudnienia napływających obecnie do Polski cudzoziemców. Jednak struktura wakatów w gospodarce każe nieco studzić pozytywne nastroje. - Połowa wszystkich wolnych miejsc pracy występuje w przemyśle, logistyce i budownictwie, a więc w sektorach preferujących zatrudnienie mężczyzn. A obecne ruchy migracyjne związane z napływem do polskim dotyczą w dominującej skali kobiet, dzieci i osób wieku emerytalnym- zaznacza Kubisiak, przypominając dane straży granicznej, według których od wybuchu wojny na Ukrainie, wyjechało tam z Polski 141 tys. osób, głównie mężczyzn.

- To może pogłębiać krótkoterminowo braki podażowe szczególnie w omawianych sektorach. Natomiast w sektorze handlowym, który obok edukacji, sektora medycznego czy związanego z opieką społeczną, może stanowić potencjalne miejsce pracy dla kobiet występowało ponad 15 tys. miejsc pracy– zwraca uwagę Andrzej Kubisiak.

Oferty pracy dla uchodźców ma m.in. sieć Żabka, która poinformowała w czwartek o uruchomieniu platformy praca.zabka.pl z ofertami pracy w firmie oraz we współpracujących z Żabką spółkach. Pracę oferują także franczyzobiorcy prowadzący ponad 8000 sklepów w całej Polsce.