Borys Budka swoje wystąpienie na Radzie Krajowej PO rozpoczął od przedstawienia wizji państwa. Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że będzie ona opierać się na trzech zasadach: jawność, niezależność i partnerstwo.

- Już nigdy nie będzie tak, że spółki skarbu państwa będą służyć kolesiom, że politycy, by ukrywać swoje majątki będą przepisywać działki na żony, zmienimy to - zapowiedział.

Platforma Obywatelska chce również rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Widzimy olbrzymi chaos, widzimy wielki kryzys gospodarczy, pandemiczny, ale również kryzys rządowy. Polki i Polacy nie czują się bezpiecznie, widzą ten chaos, boją się o swoje zdrowie, boją się o utratę miejsc pracy, o to czy ich firmy przetrwają trudny czas kryzysu gospodarczego - mówił szef PO.

- Trybunały, sądy, prokuratura straciły wiarygodność, a służby, czy raporty NIK służą wyłącznie jako oręż w walce politycznej. Fundusz Sprawiedliwości, który miał pomagać ofiarom przestępstw, staje się funduszem, który pomaga budować imperium Rydzyka - dodał.

Budka zapewnia, że "nie ma wrogów po stronie opozycji, po stronie opozycji są tylko przyjaciele". Zapowiedział, że wokół Koalicji Obywatelskiej chce budować jak najszersze porozumienie organizacji opozycyjnych.

Głos zabrał również Rafał Trzaskowski. - Kampania pokazała, że potrafimy obudzić nieprawdopodobną energię obywateli. Dziś czeka nas ciężka praca. Musimy myśleć o przyszłości. Musimy być otwarci - mówił.

- Jeżeli będziemy odważnie z energią patrzeć w przyszłość - poprowadzimy opozycję do zwycięstwa. Pokażemy, że potrafimy prowadzić grę pozycyjną. Udowodniliśmy wielokrotnie, że energia i doświadczenie, to dwie cechy, które charakteryzują PO - dodał.