Sondaż: Czy kandydat z poparciem PiS może wygrać wybory prezydenckie?

"Czy Pani/Pana zdaniem kandydat, którego poprze PiS, miałby szansę wygrać wybory prezydenckie?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 30.06.2024 07:19

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP

Wybory prezydenckie odbędą się wiosną 2025 roku. O reelekcję nie będzie mógł się ubiegać w nich obecny prezydent, Andrzej Duda, który zakończy wtedy drugą kadencję.

Kto zostanie kandydatem PiS na prezydenta? Jarosław Kaczyński wskazał, jaki ma to być polityk

Na razie nie wiadomo kto zostanie kandydatem PiS w wyborach. Jarosław Kaczyński mówiąc o kandydacie PiS w wyborach na konwencji partii w Pułtusku stwierdził: "Musimy znaleźć kogoś takiego, kto będzie bardzo dobrze przyjęty przez społeczeństwo, kto będzie odpowiadał oczekiwaniom społeczeństwa i który jednocześnie nie ma w przeszłości niczego takiego, co można zaatakować, nawet niesprawiedliwie".

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Donald Tusk mógłby wygrać wybory prezydenckie?

Słowa Kaczyńskiego sugerują, że niewielkie szanse na zostanie kandydatem na prezydenta ma były premier, Mateusz Morawiecki, który dotychczas najczęściej pojawiał się jako kandydat PiS w sondażach. Wśród potencjalnych kandydatów PiS na prezydenta wymienia się polityków z drugiego szeregu — Tobiasza Bocheńskiego (europoseł, były kandydat PiS na prezydenta Warszawy) czy Lucjusza Nadbereżnego (prezydent Stalowej Woli). Szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek sugerował, że są osoby, które namawiają go do startu w wyborach prezydenckich. Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynikało, że obok Mateusza Morawieckiego najwięcej wskazań ankietowanych, jako potencjalny kandydat prawicy na prezydenta uzyskał Jacek Siewiera.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem KO w najbliższych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. Kandydatem Polski 2050 na prezydenta będzie najprawdopodobniej Szymon Hołownia. Kandydatką Lewicy będzie prawdopodobnie kobieta — mówi się o Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, Joannie Scheuring-Wielgus czy Katarzynie Kotuli. Jeśli chodzi o Konfederację to kandydatem tej formacji na prezydenta ma być Sławomir Mentzen.

Sondaż: 57 proc. mieszkańców wielkich miast nie wierzy, że kandydat PiS może wygrać wybory prezydenckie

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem — kandydat, którego ostatecznie poprze PiS, będzie miał szansę wygrać wybory prezydenckie.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

„Tak” odpowiedziało 32,9 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 47,9 proc. respondentów.

19,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Wygraną kandydata popieranego przez partię Jarosława Kaczyńskiego wyklucza 46% kobiet i co drugi mężczyzna. Z uwagi na wiek takie zdanie najczęściej wyrażają osoby, które skończyły 50 lat (55%). Odsetek respondentów, którzy nie widzą szans na objęcie prezydentury przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości wzrasta wraz z poziomem wykształcenia. Najwięcej osób negatywnie oceniających szansę kandydata popieranego przez PiS na zwycięstwo znaleźć można wśród mieszkańców największych miast (57%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25-26 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Wybory prezydenckie odbędą się wiosną 2025 roku. O reelekcję nie będzie mógł się ubiegać w nich obecny prezydent, Andrzej Duda, który zakończy wtedy drugą kadencję.

Kto zostanie kandydatem PiS na prezydenta? Jarosław Kaczyński wskazał, jaki ma to być polityk

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zbigniew Ziobro o decyzji sejmu. „Człowieka służącego Polsce wydają w łapy mścicieli”
Polityka
Dwóm największym partiom spada poparcie. Kto zyskuje w sondażu?
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Andrzej Duda o Donaldzie Tusku. „Jego koledzy atakowali rząd przez osiem lat”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą