Poważne zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Decyzje nowej władzy

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ma już trzech zastępców. Trwa proces odwoływania dotychczasowych dyrektorów departamentów w MON. Do pracy w resorcie wracają byli współpracownicy ministra Tomasza Siemoniaka.

Publikacja: 17.12.2023 13:17

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: Wojtek Radwanski / AFP

Najbliższymi współpracownikami wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) w MON są Cezary Tomczyk (KO), Paweł Bejda (PSL), a także Stanisław Wziątek (Nowa Lewica). Zostali oni powołani na zastępców szefa MON.

Janusz Sejmej p.o. rzecznika MON

Tak jak napisaliśmy w „Rzeczpospolitej” 13 grudnia, tymczasowo pełniącym obowiązki rzecznika prasowego MON jest Janusz Sejmej, były dziennikarz. Był on m.in. dyrektorem Agencji Informacji TVP. W latach 2010-2011 był rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej , zaś w latach 2011-2015 rzecznikiem prasowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na czele którego stał Władysław Kosiniak – Kamysz. Od 2017 jest dyrektorem biura Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj więcej

Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza rozwiązana

Pierwsze decyzje - likwidacja podkomisji Macierewicza i audyt

Nowa ekipa Ministerstwa Obrony Narodowej w jednym z pierwszych kroków – co zapowiadaliśmy – podjęła decyzję o rozwiązaniu podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i odwołaniem jej członków – odpowiednie decyzje podjął szef MON oraz wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Z kolei wiceminister Paweł Bejda, który ma się zająć modernizacją sił zbrojnych, przeprowadzi m.in. audyt podpisanych przez ministra Mariusza Błaszczaka kontraktów.

Pierwsze decyzje kadrowe ministra Kosiniaka-Kamysza. Do MON wracają współpracownicy Tomasza Siemoniaka

Już 13 grudnia ze strony internetowej MON zniknęły nazwiska dotychczasowego kierownictwa Centrum Operacyjnego MON. Szefostwo tej komórki odeszło na własny wniosek, o czym poinformował na portalu X (dawniej Twitter) dyrektor Mateusz Kurzejewski. Stanowisko dyrektora Centrum Operacyjnego MON przejął emerytowany generał brygady – Artur Kołosowski, w latach 2010 - 12 dyrektor departamentu kadr MON, od 2007 do 2010 r. dyrektor sekretariatu ministra obrony. Po odejściu z resortu związany był z Polską Grupą Zbrojeniową, bez powodzenia kandydował z listy PO w wyborach samorządowych w 2018 r. i parlamentarnych w 2019 r. Szefem Biura Ministra ON został gen. bryg. Piotr Nidecki, były komendant główny Żandarmerii Wojskowej, gdy na czele MON stał Tomasz Siemoniak.

Część szefów komórek organizacyjnych MON została już odwołana m.in. Biura Audytu Wewnętrznego, Biura Dyrektora Generalnego, Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, Departamentu Infrastruktury, Departamentu Kadr, Departamentu Kontroli, Departament Strategii i Planowania Obronnego. Na czele tych komórek najczęściej tymczasowo stoją zastępcy.

Czytaj więcej

Antoni Macierewicz o likwidacji komisji smoleńskiej dowiedział się z konferencji w MON?

Pełnomocnik szefa MON do spraw lotnictwa

Minister Kosiniak – Kamysz powołał jednocześnie generała broni w stanie spoczynku pilota Lecha Majewskiego na pełnomocnikiem szefa MON ds. lotnictwa. W latach 2013-15 Lech Majewski był dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, wcześniej, od maja 2010 r. był dowódcą Sił Powietrznych.

Komisja ds. służb specjalnych zgodziła się na odwołanie z pełnionych funkcji szefów służb specjalnych ABW, AW, CBA, SKW i SWW, o co wnioskował premier Donald Tusk. Na czele SKW stał gen. Maciej Szpanowski, a SWW gen. Marek Łapiński.

Najbliższymi współpracownikami wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) w MON są Cezary Tomczyk (KO), Paweł Bejda (PSL), a także Stanisław Wziątek (Nowa Lewica). Zostali oni powołani na zastępców szefa MON.

Janusz Sejmej p.o. rzecznika MON

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kto dzisiaj wejdzie do Ministerstwa Obrony Narodowej?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz ministrem obrony narodowej. Lider PSL zapisze nową kartę
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS