Biały Dom: Rosjanie grożą rozstrzelaniem całym swoim jednostkom

USA posiadają informacje, że rosyjska armia przeprowadza egzekucje żołnierzy, którzy nie wykonują rozkazów w czasie działań wojennych na Ukrainie - mówił na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby.

Publikacja: 27.10.2023 05:55

John Kirby

John Kirby

Foto: PAP/EPA

Kirby stwierdził, że USA "mają informację, iż rosyjska armia przeprowadza egzekucje żołnierzy, którzy odmawiają wykonywania rozkazów".

John Kirby: Rosyjscy dowódcy nie wiedzą co robią

- Mamy też informacje, że rosyjscy dowódcy grożą egzekucjami całym jednostkom, jeśli te będą chciały wycofać się spod ognia ukraińskiej artylerii - dodał.

Kirby mówił, że Rosjanie kierują do walki "niedoszkolonych, źle wyposażonych i nieprzygotowanych do walki" żołnierzy. Jak dodał Rosjanie rzucają grupy źle wyszkolonych żołnierzy do walki stosując taktykę "ludzkiej fali".

Czytaj więcej

Rosja nie zważa na straty. Żołnierze nacierają na ukraińską Awdijiwkę

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu stwierdził też, że grożenie egzekucjami żołnierzom to "barbarzyństwo".

- Sądzę, że jest to symptom tego... jak słabo rosyjscy dowódcy wiedzą, co robią i jak źle zarządzają (siłami) z wojskowej perspektywy - ocenił.

W przeszłości pojawiały się już informacje, że Rosjanie kierują na front tzw. oddziały zaporowe, które strzelają do rosyjskich żołnierzy uciekających z pola walki. Ukraiński wywiad co pewien czas podaje informacje o rosyjskich żołnierzach odmawiających wykonywania rozkazów dowódców, np. w sytuacji gdy ci nakazują im frontalny szturm na pozycje obronne ukraińskich żołnierzy.

Rosyjscy dowódcy grożą egzekucjami całym jednostkom, jeśli te będą chciały wycofać się spod ognia ukraińskiej artylerii

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu

Taktykę działań wojennych prowadzonych przez Rosję (np. w czasie walk o Bachmut) określa się często mianem "maszynki do mięsa" - polega ona na frontalnych atakach na umocnienia wroga kontynuowanych mimo ciężkich strat.

Obecnie władze Ukrainy twierdzą, że rosyjskie jednostki - pomimo ciężkich strat - kontynuują lokalną ofensywę, której celem jest zajęcie Awdijiwki.

Ambasador Rosji w USA: Stany Zjednoczone dolewają benzyny do ognia

Tymczasem ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow we wpisie w serwisie Telegram skomentował decyzję USA o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej (wartego 150 mln dolarów).

Antonow napisał o "prowokacyjnych i podżegających działaniach na arenie międzynarodowej, które są jak dolewanie benzyny do ognia" a nie na łagodzeniu konfliktu.

"Już dawno nadszedł czas by powstrzymać bezmyślny, wart wiele miliardów dolarów napływ (broni) do zbankrutowanego kijowskiego reżimu" - napisał Antonow w serwisie Telegram. "Czas przestać okazywać całkowitą pogardę wobec opinii własnych obywateli i obojętność na rosnącą liczbę ofiar amerykańskiej broni" - dodał.


Kirby stwierdził, że USA "mają informację, iż rosyjska armia przeprowadza egzekucje żołnierzy, którzy odmawiają wykonywania rozkazów".

John Kirby: Rosyjscy dowódcy nie wiedzą co robią

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump o debacie z Kamalą Harris: Wypadnie tak samo, jak Joe Biden
Polityka
Kamala Harris: Budowa klasy średniej podstawowym celem mojej prezydentury
Polityka
Kamala Harris nad Donaldem Trumpem. Jest pierwszy sondaż po decyzji Joe Bidena
Polityka
Niemiecka gazeta: Nieodpowiedzialne działania Polski
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Joe Biden wygłosi orędzie. Czemu będzie poświęcone?